taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.9305
6.5814
1553.1
123290.3
296.27
50215.88

İstanbul İmar Yönetmeliği'nde değişiklik

İstanbul İmar Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle tek bağımsız bölümlü konutlar hariç, kat adedi 3 olan binalarda asansör yeri bırakılması, 4 ve daha fazla olan binalarda asansör tesisi zorunlu oldu.

DHA | 13.12.2018 - 08:32..
Whatsapp ile paylaş
İstanbul İmar Yönetmeliği'nde değişiklik

Resmi Gazete'de bugün yayınlanan yönetmelikte, bazı maddeler de yer aldı. Bu maddelere göre İstanbul'da imar planı değişikliği olduğu resmi olarak belirtildi.

Bu maddeler ise şu şekilde; "Tek bağımsız bölümlü konutlar hariç, kat adedi 3 olan binalarda asansör yeri bırakılması, 4 ve daha fazla olan binalarda ise asansör tesisi zorunludur. Bakanlıkça; kamu alanlarında veya kamu hizmet ve tesislerinin gerçekleştirilmesi amacıyla yapılacak veya uygun görülecek ifraz, tevhit ve parsel sınırı düzeltme işlemleri, bu yönetmelikteki ifraz ve tevhit şartlarına tabi değildir.”

BİRBİRLERİNE 6 METREDEN FAZLA YAKLAŞAMAZ

"Parselin kot aldığı yolun eğiminden dolayı zemin kat taban kotunun tabi veya tesviye edilmiş zeminden en fazla 3.50 metre yükseldiği noktalarda, bina üstten bir kat kademelendirilir. Her bir kademenin boyu 6.00 metreden aşağı olamaz. 40.00 metre ve altında olan bina cephe ve derinliklerinde, talep edilmesi halinde; bu maddedeki hükümlere göre yapılması gerekli olan kademe sayısı kadar ve her bir kademe boyu 3.00 metre olmak üzere, bina cephe ve derinlikleri ayrı ayrı değerlendirilerek binanın kademe yapılması gerekli olan cephelerinden geriye çekilmek suretiyle de kademe uygulaması yapılabilir. Yapı kitlesinde (Örneğin H,T,L vb. şekilde olan yapı kitleleri) cephesi birbirine bakan farklı bağımsız bölümlere ait çıkmalar birbirine 6.00 metreden fazla yaklaşamaz.”

ASANSÖRÜN ZORUNLU OLDUĞU YAPILAR

"Tek bağımsız bölümlü konutlar hariç iskan edilen kat adedi 3 ve daha fazla olan binalarda asansör tesis edilmesi zorunludur. Daha az katlı yapılarda da asansör yapılabilir. Kat adedi birden fazla olan umumi binalarda en az bir adet asansör yapılması zorunludur. Ayrıca, kat alanı 800 m2’den ve bodrum kat dahil kat adedi 3’ten fazla olan umumi binalarda, imar planına göre 10 kat ve üzeri binalarda, zemin kat üzerinde 20 den fazla konut kullanımlı bağımsız bölüm bulunan yapılarda belirtilen asgari ölçülere uygun ve en az 2 adet olmak üzere binanın tipi, kullanım yoğunluğu ve ihtiyaçlarına göre belirlenecek sayıda asansör yapılması zorunludur. Bu asansörlerden en az bir tanesinin herhangi bir tehlike anında, arıza veya elektriklerin kesilmesi halinde zemin kata ulaşıp kapılarını açacak, yangına dayanıklı malzemeden yapılmış, kuyu içinde, duman sızdırmaz nitelikte, kesintisiz bir güç kaynağından beslenecek şekilde tesis edilmesi gerekmektedir. Yönetmelik hükümlerini İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı yürütür."

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir