Euro
11.1924
1.02%
Dolar
9.6026
1.08%
Altın
553.67
1.55%
Borsa
1.48
1.68%
Bitcoin
582.051
-1.17%
13ºC
İstanbul
Çok bulutlu 13 C
  Bir zamanlar milletvekilliği yapmış yazar ve şairler

  Bir zamanlar milletvekilliği yapmış yazar ve şairler

  Türk edebiyatının usta yazar ve şairleri, bir dönem Meclis çatısı altında siyaset yaptı.
  • Haber Merkezi
  • 23.09.2021 - 10:28
  • Güncelleme : 23.09.2021 - 16:12

  Kitaplarını severek okuduğumuz yazarların daha önce siyasete girdiklerini biliyor musunuz? Çeşitli dönemlerde seçilen ve Meclis'te hak mücadelesine giren yazarlar ve şairlere birlikte bakalım...

  Hüseyin Rahmi Gürpınar

  Bir zamanlar milletvekilliği yapmış yazar ve şairler #1

  Eserleriyle Türk edebiyatının en kıymetlileri arasında yer alan Hüseyin Rahmi Gürpınar, yazarlığın dışında siyasetle de yakından ilgilenmiştir. 1935-1943 yılları arasında Meclis'e girerek iki dönem boyunca milletvekili olarak görev yapmıştır.

  Arif Nihat Asya

  Bir zamanlar milletvekilliği yapmış yazar ve şairler #2

  Cumhuriyet dönemi Türk şiirinin önemli temsilcilerinden olan Arif Nihat Asya, özellikle bayrak şiirinden dolayı bayrak şairi olarak anılmıştır. Şair, 1950 yılında Seyhan milletvekili olarak Meclis'te görev yapmıştır.

  Ahmet Hamdi Tanpınar

  Bir zamanlar milletvekilliği yapmış yazar ve şairler #3

  Eserleri her dönem okunan Ahmet Hamdi Tanpınar da siyasetle ilgilenen yazarlarımız arasındadır. 1942’de Maraş milletvekili olarak Meclis'e girmiştir.

  Faruk Nafiz Çamlıbel

  Bir zamanlar milletvekilliği yapmış yazar ve şairler #4

  Faruk Nafiz Çamlıbel, tıp öğrenimini yarıda bırakarak edebiyata yönelmiş bir isimdir. Bunun yanı sıra öğretenlik de yapmıştır. 1922 yılında önce Kayseri, ardından Ankara ve İstanbul’da öğretmenlik görevini sürdürmüştür. Yazar, 1946’dan 1960 yılına kadar Meclis'te milletvekilliği görevini yürütmüştür.

  Yahya Kemal Beyatlı

  Bir zamanlar milletvekilliği yapmış yazar ve şairler #5

  Cumhuriyet dönemi Türk şiirinin bir diğer önemli isimlerinden olan Yahya Kemal Beyatlı, siyasetle yakından ilgilenmiştir. Özellikle diplomat olarak görev yaptığı dönem, siyaseti en iyi bildiği dönem olmuştur. Şair, 1923 yılında Urfa milletvekili olarak Meclis'e giren isimlerden olmuştur.

  Ahmet Rasim

  Bir zamanlar milletvekilliği yapmış yazar ve şairler #6

  Ahmet Rasim, Posta ve Telgraf Nezareti’nde memurluk görevinden ardından bir süre öğretmenlik yapmıştır. Yazar, 1927-1932 yılları arasında milletvekili olarak  görev yapmıştır.

  Memduh Şevket Esendal

  Bir zamanlar milletvekilliği yapmış yazar ve şairler #7

  Memduh Şevket Esendal, yaşadığı dönemde ülkenin içerisinde bulunduğu savaş durumundan dolayı herhangi bir eğitim görememiştir. Ancak çalışmalarını İttihat ve Terakki Cemiyeti dahilinde aktif olarak görev almıştır. Ayrıca CHP genel sekreterliği de yapan Esendal, sırasıyla Bilecik ve Elazığ milletvekili olarak Meclis'e giren isimlerden olmuştur.

  Halide Edip Adıvar

  Bir zamanlar milletvekilliği yapmış yazar ve şairler #8

  İstanbul Üniversitesi’de profesörlük görevlerinde de bulunan yazar, Kurtuluş Savaşı’nda önemli çalışmalar yapmıştır. Siyasetle de yakından ilgilenen yazar, 1950-1954 yılları arasında İzmir milletvekili olarak Meclis'te görev almıştır.

  Reşat Nuri Güntekin

  Bir zamanlar milletvekilliği yapmış yazar ve şairler #9

  Eserleriyle halen daha okunanlar arasında yer alan Reşat Nuri Güntekin, bir dönem öğretmenlik görevi yaptıktan sonra 1939-1943 yılları arasında Çanakkale milletvekili olarak Meclis'e girmiştir.

  Yakup Kadri Karaosmanoğlu

  Bir zamanlar milletvekilliği yapmış yazar ve şairler #10

  Yakup Kadri de ölümsüz eserlere imza atan yazarlarımız arasında yer almaktadır. Edebiyat ve felsefe öğretmenliği yapmıştır. 1942 yılında Mardin, sonrasında ise Manisa milletvekili olarak Meclis'te görev almıştır.

  Çetin Altan

  Bir zamanlar milletvekilliği yapmış yazar ve şairler #11

  Dünyanın en çok köşe yazısı yazan yazarları arasındadır. Aynı zamanda birçok gazetede çalışmış ve köşe yazıları kaleme almıştır. Çetin Altan, 1965-1969 yılları arasında milletvekili olarak Meclis'e girmiş ve görev yapmıştır.

  Ergül Tosun

  Kitap sayfası için iletişim:

  ergul.tosun@ensonhaber.com

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir