Euro
10.1175
0.58%
Dolar
8.5833
0.67%
Altın
486.57
1.26%
Borsa
1.421
0.18%
Bitcoin
409.241
0.41%
20ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 20 C
  Çölde Av tablosu Resim Müzesi'ne taşınacak

  Çölde Av tablosu Resim Müzesi'ne taşınacak

  Türkiye'nin en büyük oryantalist tablosu, Sait Halim Paşa Yalısı'ndan alınarak, sergileneceği Milli Saraylar'a bağlı Resim Müzesi'ne götürülecek.
  • AA
  • 24.01.2019 - 14:48
  • Güncelleme : 24.01.2019 - 14:52

  Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Fransız ressam Felix-Auguste Clement'e ait olan tablonun, genel tespit ve taşıma yöntemlerinin araştırılması 3 ay sürdü.

  Mısır'dan İstanbul'a ne şekilde getirildiğine dair net bir veriye ulaşılamayan tablonun, rulo halinde taşınmasına karar verildi.

  ÖZEL OLARAK KORUNDU

  Yüzeyinde bir hafta boyunca koruma işlemi gerçekleştirilen eserin, rulo yapılabilmesi için özel makara sistemi imal edildi.

  Ayrıca, tablonun zarar görmeden taşınmasını sağlayacak ahşap sandık da üretildi.

  Çölde Av tablosu Resim Müzesi ne taşınacak #1

  RESİM MÜZESİ'NE TAŞINDI

  Eserin taşınmasıyla ilgili gerçekleştirilen provalar kapsamında, Milli Saraylar ekibi tarafından benzer büyüklükteki dev bir rulo yerinden alınarak ,sorunsuz şekilde Resim Müzesi'ne götürüldü.

  Çölde Av tablosu Resim Müzesi ne taşınacak #2

  ZİYARETE SUNULACAK

  Sait Halim Paşa Yalısı'ndan alınarak, yarın Resim Müzesi'ne götürülmesi planlanan tablo, gerekli hazırlıklar tamamlandıktan sonra sanatseverler tarafından görülebilecek.

  Milli Saraylar İdaresi; 'Çölde Av' tablosunu bünyesine katarak, sanat eserinin müze ortamında korunması, sergilenmesi ve tanıtılması yönünde önemli bir misyonu da yerine getirecek.

  Çölde Av tablosu Resim Müzesi ne taşınacak #3

  TABLO HAKKINDA

  Çerçevesi dahil 4.62x 7.75 santimetrelik ve 35 metrekarelik boyutuyla dünyanın sayılı eserlerinden biri sayılan 1865 tarihli tabloda, Mısır Valisi Kavalalı Mehmed Ali Paşa'nın da yer aldığı 13 kişilik bir avcı grubunun, çölde ceylan avı sonrası dinlenmesi ve avla meşgul olması yansıtılıyor.

  Çölde Av tablosu Resim Müzesi ne taşınacak #4

  RESTORASYONU YAPILDI

  Mehmet Ali Paşa'nın torunu Sait Halim Paşa adına yaptırılan yalıda ilk monte edildiği yerde duran tablo; bugüne kadar yangın, baskın, restorasyon gibi geçirdiği birçok badireyi zarar görmeden atlatmasıyla efsunlu olarak nitelendiriliyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir