Euro
9.6721
0.69%
Dolar
8.0634
0.7%
Altın
460.13
1.29%
Borsa
1.408
0.03%
Bitcoin
500.971
-1.71%
9ºC
İstanbul
Çok bulutlu 9 C
  Denizli'de bin yıllık tasvirli kitaplara polis el koydu

  Denizli'de bin yıllık tasvirli kitaplara polis el koydu

  Denizli polisi, aralarında Hz. İsa’nın hayatından kesitlerin tasvirlerle anlatıldığı kitabın da bulunduğu ve bin yıllık olduğu tahmin edilen 4 adet tarihi eser kitabı satılmak üzereyken yakaladı.
  • İHA
  • 12.02.2019 - 10:49
  • Güncelleme : 12.02.2019 - 11:09

  Suryani ve Aramice olarak papirüs kağıdına yazılan orijinal kitapların, Orta Doğu’dan kaçırıldığı tahmin ediliyor. Hristiyan dünyası için büyük öneme sahip olan eserlere, paha biçilemiyor.

  YAKALANDILAR

  Denizli Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü (KOM) ekipleri, kentte tarihi eser kaçakçılığı yapılacağı ihbarı üzerine harekete geçti.

  Şüpheliler E.Y., A.T., E.Ş. ve O.Ş.’nin Türkiye’ye yasa dışı yollardan tarihi eser getirdiğini ve alıcı aradığını tespit eden ekipler, takibe aldığı şahısları kaçırdıkları tarihi eserlerle yakaladı.

  Denizli de bin yıllık tasvirli kitaplara polis el koydu #1

  Denizli'de bin yıllık tasvirli kitaplara polis el koydu ViDEO

  ESERLERE EL KONULDU

  Operasyonda papirüs yaprağı üzerine Suryani ve Aramice dillerinde yazılmış, Hz. İsa’nın hayatının anlatıldığı resimli tasvirler bulunan 4 tarihi eser kitaba el konuldu.

  SARAYIN ORJİNAL KİTAPLARI

  Kitaplar, Müze Müdürlüğü ve Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fahriye Bayram tarafından incelendi.

  Yapılan incelemede deri ciltli ve erguvan renkli yaprakları olan 4 kitaptan ikisinin yaklaşık bin yıllık olduğu değerlendirildi.

  İçerisinde altın yaldızlı işlemeler bulunan kitapların, o dönemde saray tarafından talep edilen ve sarayda kullanılan orijinal kitaplardan olduğu belirlendi.

  Denizli de bin yıllık tasvirli kitaplara polis el koydu #2

  H.Z İSA'NIN HAYATINI ANLATIYOR

  Diğer kitaplarda ise resimli tasvirlerin yer aldığı görülürken bu tefsirlerde Hz. İsa’nın doğumundan ölümüne kadar hayatından kesitlerin ele alındığı belirlendi. Kitaplarda resimli tasvirlerde, Hz. İsa’nın Meryem Ana’ya müjdelenişi, Hz. İsa ile Meryem Ana’nın buluşma figürü, Hz. İsa’nın aranışı ve ardından üç müneccimler tarafından bulunuşu, Hz. İsa’nın Mısır’a kaçışının yer aldığı tespit edildi.

  Denizli de bin yıllık tasvirli kitaplara polis el koydu #3

  KİTAPLARDA BURÇLAR DA ANLATILIYOR

  Kitaplarda burçlar da anlatılıyor Yine bir diğer kitabın ise dünyayı çeviren burçlar ve Orta Asya Türkleri’nden Ejder burcu gibi burçların genelini ve hayat ağacı, çift başlı kartal, ölen kişilerin ruhları ile ilgili konuları ele aldığı tespit edildi.

  Kitapların muhtemelen Suryani ve Aramice dillerinde yazılmış oldukları ve dönem, çağ ile içerik yönünden ayrıntılı olarak incelenmesi gerektiği bildirildi.

  Hristiyan dünyasını yakından ilgilendiren ve büyük öneme sahip olan eserlerin, değerine paha biçilemediği bildirildi.

  Denizli de bin yıllık tasvirli kitaplara polis el koydu #4

  "SHAKESPEARE H.Z İSA'YI ANLATTIĞI ESERİ TASVİR EDİLMİŞ"

  Kitapları inceleyen PAÜ Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fahriye Bayram, kitapların tarihinin yaklaşık bin yıllık olabileceğini söyledi. Resimli kitaplardan birinin Shakespeare’nin Hz. İsa’yı anlattığı bir eserinin tasviri olduğunu aktaran Bayram, kitabı incelediğinde Hrıstiyanlık ve Hz. İsa ile ilgili sahnelerin tasvir edildiğini ifade ederek, "Hz. İsa’nın annesi Meryem’e müjdelenmesi, Üç Müneccim’lerin yıldızı görüp Hz. İsa’yı bulmaları ve daha sonra mısıra kaçışla ilgili sahneler vardı. Diğer kitabın içinde ise daha çok burç sembolleri tespit edebildik" dedi.
  Denizli de bin yıllık tasvirli kitaplara polis el koydu #5

  "ÇÖPTEN BULDUK DEDİLER, TUTUKLANDILAR"

  Öte yandan gözaltına alınan şüphelilerin sorguda, tarihi eserleri çöpten bulduklarını iddia ettikleri bildirildi. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilerek hakim karşısına çıkarılan şüphelilerden 4'ü de tutuklanarak cezaevine gönderildi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir