Petrol
77.65
0.62%
Euro
19.6305
0.22%
Dolar
18.6483
0.08%
Altın
1.068
-0.17%
Borsa
4822
-0.11%
Bitcoin
318.052
0.03%
11ºC
İstanbul
Güneşli 11 C

  İznik'teki 2 bin yıllık amfi tiyatro restore edilecek

  Bursa Büyükşehir Belediyesi, İznik'te bulunan Roma dönemine ait 2 bin yıllık amfi tiyatroyu ayağa kaldırmak için çalışmalar başlattı.
  • 15.03.2015 - 09:07
  İznik'teki 2 bin yıllık amfi tiyatro restore edilecek

  İznik teki 2 bin yıllık amfi tiyatro restore edilecek #1

  Bursa kent merkezinde restore edilmeyen tarihi eser bırakmayan Büyükşehir Belediyesi, Romalılar’ın sahne anlamında Marmara Bölgesi’ndeki tek eseri olan ve İznik’te bulunan 2 bin yıllık amfi tiyatroyu ayağa kaldırmak için çalışma başlattı.

  Tiyatronun restore edilmesine yönelik protokolün bakanlığa gittiğini açıklayan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “İnşallah burası birkaç yıl içinde tüm güzelliğiyle ortaya çıkacak. Turizmin nabzının attığı, sanatsal faaliyetlerin yapıldığı ender mekanlardan biri olacak” dedi.

  ROMA DÖNEMİNE AİT TİYATRO

  Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İznik’te birçok medeniyete ait izlerin bulunduğunu ifade etti. Sadece Osmanlı ve İslam medeniyeti değil Hristiyan dünyası için de önemli olan birçok tarihi değerin ilçe toprakları içerisinde yer aldığını kaydeden Başkan Altepe, onlardan birinin de 2 bin yıllık amfi Roma tiyatrosu olduğunu ifade etti.

  İznik teki 2 bin yıllık amfi tiyatro restore edilecek #2

  Tiyatronun düz alana kurulan, Roma dönemine ait tek örnek olduğunu vurgulayan Başkan Altepe, “Bu eser, 2 bin yıldır ayakta. Yaklaşık 50 yıldır, kazılarla buradaki tarihi zenginlik ortaya çıkartılmaya çalışılıyor. Fakat ödenek yetersizliği sebebiyle bir türlü istenilen ivme yakalanamadı. Şimdiden sonra Büyükşehir var. Gerekli protokollerimizi yaptık. İnşallah kısa zamanda amfi tiyatro üzerinde çalışmaları başlatacağız” diye konuştu.

  GÜZEL BİR MERKEZ OLACAK

  Bursa’da restore edilmedik tarihi eser bırakmadıklarını, ayağa kaldırılan eserlerin yeniden işlevsellik kazandığını hatırlatan Başkan Altepe, sıranın İznik’te olduğunu dile getirdi.

  Kültür Bakanlığı’yla amfi tiyatro üzerinde yaptıkları protokolün işleme alındığını, kısa bir süre sonra amfi tiyatroda kazı ve restorasyon çalışmalarının Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından başlatılacağını belirten Başkan Altepe, “Burası, hem Bursa hem de İznik tarihi açısından çok önemli. Yıllardır konuşulan amfi tiyatro, inşallah bu dönemde tüm güzelliğiyle ortaya çıkacak. Turizmin nabzının attığı, sanatsal faaliyetlerin yapıldığı güzel bir merkez olacak” şeklinde konuştu.

  İznik Kaymakamı Hüseyin Karameşe de, amfi tiyatronun 4 medeniyete merkez olmuş İznik’in en önemli tarihi değerleri arasında yer aldığını ifade etti. Marmara Bölgesi’nde Romalılara ait başka bir tiyatronun bulunmadığını anlatan Karameşe, “Bakanlıkla Büyükşehir arasında protokol yapıldı. Artık burası da sayın başkanımızın desteğiyle yeniden belirecek. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu.


  Görüş Bildir