Euro
10.2662
-0.01%
Dolar
8.468
-0.01%
Altın
508.04
-0.03%
Borsa
1.454
-0.45%
Bitcoin
339.577
3.85%
16ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 16 C

  Karadeniz'in hırçın suları Ayşe kaptandan soruluyor

  Samsun Emniyet Müdürlüğü Deniz Limanı Şube Müdürlüğü'nde görevli bot kaptanı Ayşe Okyak, Karadeniz'de yaşanan asayiş olaylarına müdahaleyi botuyla yapıyor.
  • AA
  • 30.12.2018 - 11:01
  Karadeniz'in hırçın suları Ayşe kaptandan soruluyor

  Samsun Emniyet Müdürlüğü Deniz Limanı Şube Müdürlüğünde görevli bot kaptanı Ayşe Okyak, denizdeki asayiş olaylarına müdahale ediyor. Pek çok kadın çalışandan farklı bir mesleği olan Okyak, mesai saatlerinde Karadeniz'in hırçın sularında bot kullanıyor. Evli ve iki çocuk annesi 25 yıllık polis memuru Okyak, bot kaptanı olarak 5 yıldır görevini başarıyla sürdürüyor. Okyak'ın, Karadeniz Bölgesi'nde emniyette görevli tek kadın bot kaptanı olduğu belirtiliyor.

  Karadeniz in hırçın suları Ayşe kaptandan soruluyor #1

  Karadeniz'in hırçın suları Ayşe kaptandan soruluyor ViDEO

  "ZOR VE FEDAKARLIK İSTEYEN BİR MESLEK"

  Kaptan Ayşe Okyak yaptığı açıklamada, 1995 yılında Samsun'da polis meslek yüksekokulunu bitirdikten sonra Rize'de trafik polisi olarak göreve başladığını söyledi. Artvin'in Arhavi ilçesinde şark görevini yaptıktan sonra 2004 yılında Samsun'a döndüğünü ifade eden Okyak, "O tarihten itibaren Samsun Emniyet Müdürlüğü Deniz Limanı Şube Müdürlüğünde görev yapmaktayım. Polislik zor ve fedakarlık isteyen bir meslek. Mesleğimi çok seviyorum, severek yaptığım bir iş" dedi.

  KAÇAKÇILIK OLAYLARINA BAKIYOR

  Giresunlu olduğunu ve denizle iç içe büyüdüğünü dile getiren Okyak, uzun yıllar Deniz Limanı Şube Müdürlüğü'nde görev yaptıktan sonra deniz araçlarını ve denizi tanıma fırsatı olduğunu anlattı. Okyak, "Bende deniz bir tutku haline geldi. O yüzden öğrenmek istedim. O dönem polis bot kaptanlığı yapan ağabeyimizden yardım aldım. Amirlerimizin desteğiyle de öğrendim. Daha sonra da bunun belgelerini aldım. Beş yıldır da Samsun Emniyet Müdürlüğü Deniz Limanı Şube Müdürlüğü'nde polis bot kaptanı olarak görev yapmaktayım. Görevimiz, öncelikle denizde olan asayiş olaylarına müdahale etmek. Kaçakçılığın men ve takibi ile ilgili olarak da denizde görev yapıyoruz" şeklinde konuştu.

  Karadeniz in hırçın suları Ayşe kaptandan soruluyor #2

  DENİZDE İLK DENEYİM

  Karadeniz'in dalgalarının hırçın olduğunu, zaman zaman zor anlar yaşadıklarını ifade eden Okyak, tüm zorluklarına rağmen yaptığı işin üstesinden geldiğini aktardı. Botla tek başına ilk denize açılma deneyimini de anlatan bot kaptanı, "Limanda dolaşırken, yunus sürülerinin liman içine girdiğini gördüm. O dönemde limanda yoğun bir gemi trafiği vardı. Gemilerin yunuslara zarar verebileceği düşüncesiyle endişelendim. Uzun süre limanda kaldılar, yolunu bulup dışarı çıkamadılar. O zamana kadar hiç yalnız bot kullanmamıştım. O gün tüm cesaretimi toplayarak yanıma başka bir arkadaşımı alıp denize çıktım. Bir saatlik bir çalışma sonucunda yunus balıklarının liman dışına çıkışını sağladık" ifadelerine yer verdi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir