taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.465
6.14675
1201.465
91445.28
210.975

Macaristan'da sığınmacı krizi büyüyor

Macar asıllı iş adamı George Soros'un yıllık 1 milyon sığınmacıyı Avrupa'ya getirmeyi plandığını belirten Macar hükümeti, karşı atağa geçti.

AA | 21.09.2017 - 22:47..

1s

Yahudi iş adamı George Soros'un 1 milyon sığınmacıyı Avrupa'ya getirme planına karşı olan Macaristan Devlet Bakanı Janos Lazar, ekim ayında ulusal danışma kampanyası başlatacağını söyledi.

LAZAR KARŞI ATAĞA GEÇİYOR

Bakan Lazar, düzenlediği haftalık basın toplantısında, sığınmacı krizine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Macaristan'da sığınmacı krizi büyüyor

Lazar, sığınmacıların üye ülkeler arasında zorunlu paylaşımını öngören kota sistemi dolayısıyla yeni tartışmaların da başlayacağını belirtti, Macar hükümetinin bu konuda halkın desteğini istediğini ifade etti.

SOROS'UN 1 MİLYON SIĞINMACI PLANINA KARŞILAR

Soros'un yıllık 1 milyon sığınmacıyı Avrupa Birliği'ne (AB) getirmeyi planladığını ileri süren Lazar, hükümetin ekim ayında başlayacağı ulusal danışma kampanyası kapsamında Macar halkının, söz konusu planı destekleyip desteklemediğini öğrenmek istediklerini kaydetti.

Macaristan'da sığınmacı krizi büyüyor

Halka, ''Macaristan'ın göçmen ülkesi olmamasını destekliyor musunuz?'' şeklinde soru yöneltileceğini söyleyen Lazar, ''Macar hükümeti, demografi sorununu göç ile değil, Macar ailelerini destekleme yoluyla çözmeyi planlıyor.'' ifadesini kullandı.

Lazar, Soros'un yıllık bir milyon sığınmacıyı Avrupa'ya getirmek için AB'ye bazı planlar da sunduğunu savunarak, "Avrupa siyasetini George Soros'un planı domine ediyor. Söz konusu plana göre gerekirse kredi alınarak, vergi arttırarak bir milyon kişi Ortadoğu ve Afrika'dan Avrupa Birliği'ne (AB) getirilmeli.'' diye konuştu.

SOROS KRİZİ BÜYÜYOR

Sığınmacı karşıtı tutumuyla bilinen Macaristan hükümeti, Macar asıllı Yahudi iş adamı George Soros'u, finanse ettiği sivil toplum kuruluşları aracılığıyla yıllık 1 milyon sığınmacıyı Avrupa'ya taşımakla suçluyor.

Macaristan'da sığınmacı krizi büyüyor

Başbakan Orban, Soros için şu ifadeleri kullanmıştı: "Soros, gizli bir şekilde kendi kurumları üzerinden yasa dışı göçe maddi destek veriyor. Soros'un göçmen siyasetine göre, AB'ye her yıl 1 milyon sığınmacı taşınmalı. AB Komisyonu, George Soros ve sivil toplum kuruluşları, Macaristan'ın göçmen düzenlemesine saldırıyor, Macaristan'ın sınırdaki tel örgüyü yıkmasını, hukuki düzenlemeler yapmasını ve yasa dışı göçmenlerin ülkeye girişine izin vermesini istiyorlar."

Macar hükümeti, 7 Temmuz'da "Ulusal danışma 2017, yüzde 99 yasa dışı göçü reddediyor" sloganıyla kampanya başlatmış ve kampanya kapsamında hazırlanan afişlerde, "Sonunda Soros'un gülmesine izin vermeyelim." ifadeleri kullanılmıştı.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)