Ayşe Arman: Nasıl soyunduğumu merak edenlere

Ayşe Arman: Nasıl soyunduğumu merak edenlere

Ayşe Arman, kürtaj tartışmalarını Hürriyet gazetesinde yayınlanan röportajıyla farklı bir boyuta taşıdı. Gündeme oturan ise röportaj değil, Ayşe Arman'ın röportaj için soyunması oldu. Bu duruma en sert tepki ise Cüneyt Özdemir'den geldi.

TEŞHİRCİ SUÇLAMASI

Özdemir, twitter'dan yaptığı açıklamada Arman'ı teşhircilikle suçlayarak "'Bedenim benimdir' bahanesi ile her fırsatta soyunup bizlere teşhir etmelere doyamıyorsan, o beden pek de senin olmuyor artık... Yahu ciddi bir kürtaj tartışması var hemen işi soyunmaya getirip fırsat bu fırsat çıplak poz verip 'bedenim benimdir' demek, ne demek?" ifadesini kullandı.

Dünkü köşesinde "Benim bedenim benim kararım" yazan fotoğrafına yer verdiği için eleştirilen Ayşe Arman ise bugün Cüneyt Özdemir'e cevap verdi.

UTAN CÜNEYT

Muhatabını "çiğlik"le suçlayan Arman, yazısının Cüneyt Özdemir'le ilgili kısmını da "Utan Cüneyt" diye bitirdi.

İşte Ayşe Arman'ın bugünkü yazısı;

Algı böyle bir şey.

Sazanlık da.
Kötü niyet de.

"Benim bedenim, benim kararım..." kampanyasına Emre'nin çektiği fotoğraf için, "Çıplak poz verdi" yazdı pek çok internet sitesi.
Kimsenin algısına karışamam.
Ayrıca bir sakıncası da yok, çıplaklıktan korkan biri değilim.
Ne var ki, burada konuşulması gereken kampanya.
Söz konusu olan çok çok değerli bir kampanya.
Çıplaklık gibi şeylerle "fazlaca" süslerseniz, "marjinal" olur.
Oysa bu bir "halk hareketi".
15 dakikada çektiğimiz fotoğrafın daha büyük hali de burada...
Hani çırılçıplak nasıl soyunduğumu merak edenler olur diye!

ASIL KÜRTAJI YASAKLAMAK CİNAYET

Annem kürtajda öldü. Ben ilkokuldaydım o zaman, bilmiyordum kürtaj ne. Okulun bahçesine geldi, beni öptü, 'Doktora gidiyorum' dedi. Onu bir daha görmedim. Öldü. Okula gelmezdi hiç, vedalaşmak istedi. İçine mi doğdu acaba? Kürtajın riskli olduğunu biliyordu demek. Gittiği yer, doktor muayenehanesi bile değildi. Dördüncü çocuğu olacaktı. İstemedi belli ki. O kadar istemedi ki, ölümü göze aldı. Biz üçümüz, annesiz büyüdük. Şimdi, kendi çocuklarım var. Hiç kürtaj olmadım, annem yüzünden mi, bilmiyorum. Olsaydım da ölmezdim herhalde. Hastaneye giderdim, iki saat sonra evime dönerdim. Zor olurdu. Ama ölmezdim. 'Kürtaj cinayettir' dediğinde Erdoğan, bunu düşündüm. Annemin ilkel şartlarda kürtaj olması cinayetti! Kim bilir nasıl biri, kim bilir nasıl bir yerde yapmıştı. Annem kurbanlık gibi gitmişti oraya. Cinayetti tabii. O yüzden, asıl kürtajı yasaklamak cinayetmiş gibi geliyor bana şimdi. (Zerrin.)
- amargidergi.com'da yayınlanmış bir yazı bu. Bu tartışmanın başından beri bir sürü görüş okudum, hiçbiri beni bu kadar derinden yaralamadı. Zerrin'in annesi gibi ölmesin kadınlar.

CÜNEYT ÖZDEMİR'E YUH

Cüneyt Özdemir'e ise koskoca bir yuh!
"'Bedenim benimdir' bahanesi ile her fırsatta soyunup bizlere teşhir etmelere doyamıyorsan, o beden pek de senin olmuyor artık..." yazmış twitter'a.
Ülkemizde yaşanan kürtaj tartışmalarına tepki koyan binlerce kadına ayıp etmiş.
Bana da.
Yazıklar olsun.
Hani insan, anne baba olunca biraz daha adaletli, vicdanlı olur diye düşünüyor insan.
Bu mudur?
Değildir.
Utan Cüneyt, kendinden ve çiğliğinden utan!

CÜNEYT'İN HAMDİ'DEN NE FARKI VAR

Ayşe Arman sen o....pu musun? Yani elbette para ile birisi ile birlikte olmuyorsundur ama öyle yazıyorsun ki, sanki istediğin herkesle yatarmışsın gibi geliyor. Ahlaksızlığı o kadar savunuyorsun ki, insan merak ediyor. Bazı kadınlar ve bazı erkekler kendi çocuklarını öldürmek, onları diri diri karınlarından parçalayıp atmak istiyorlar. Bedenleri onların sanki, 'Bedenime dokuma' falan diyorlar, yani bize ne senin bedeninden, birisi gelip sana 'Bedenine dokunacağım mı?' dedi. Anlamadın galiba katliama hayır diyoruz! Ama yeri gelmişken sorayım, 'Sen O...pu musun?' (Hamdi B.)
- Bu ettiğiniz laflar, sizin anlayışınızı gösteriyor. Siz kadın düşmanısınız! Başbakandan sıradan insana kadar aynı şeyi söylüyorsunuz. "Kadının, doğuma itiraz etmeye ne hakkı var!" diyorsunuz. İyi güzel de, hayatınızda bir kere bile doğurmadan, doğumun nasıl bir şey olduğunu, nasıl büyük bir mutluluk olabilecekse, nasıl büyük bir travma olabileceğini bilmeden laf etmeye kalkmak, cehaletten daha fazla bir şey kusura bakmayın. O yüzden benim için sarf ettiğiniz o...pu lafı vız gelir, tırıs gider. Cüneyt Özdemir'in de Hamdi kadar zavallıca düşünmesi felaket tabii...

BEDENİN NEREDEN SENİN?

Bedeninize 'Benim bedenim' diye yazmışsınız. Hangi şekilde size ait olmuştur bedeniniz. Size ait oluşunun delili nedir. Bir belgeniz var mı? Dayanağınız nedir? Bir cevap bulursanız ben de bilmek isterim. (Cumhur T.)

- Cumhurcum, annemle babam aşık oldu. Seviştiler. Sen bu fiili de kullanmaktan rahatsız olursun. Ama bu bir gerçek, sen inkar etsen de. Ben doğdum. Ve annem bana bedenimin kendime ait olduğunu ve bedenimle ilgili kararları sadece benim verebileceğimi öğretti. Ben de hayatım boyunca bu gerçeğe uygun olarak davrandım. Şimdi bu hakkı, benim, bizim elimizden almaya çalışıyorsunuz. Sonuna kadar direniriz!