Euro
11.0627
-0.15%
Dolar
9.4951
-0.05%
Altın
545.89
0.12%
Borsa
1.455
0%
Bitcoin
596.300
0.01%
13ºC
İstanbul
Güneşli 13 C

  4 ülke ortak otomobil üretecek

  Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Genel Sekreteri Seyyid Ali Muhammed Musavi, “Türkiye, İran, Malezya ve Endonezya’nın otomobil üretiminde sahip olduğu potansiyel ile ortak bir marka üretmek hayal değil” dedi.
  • 27.01.2015 - 08:31
  4 ülke ortak otomobil üretecek

  4 ülke ortak otomobil üretecek #1

  İran’ın başkenti Tahran’da  başlayan D-8 Sanayi Bakanları Toplantısı için bu ülkeye hareket etmeden önce AA muhabirine açıklamalarda bulunan Musavi, toplantıda üye ülke bakanlarının önceki 3 toplantıda alınan kararların uygulanmasında gelinen aşamayı gözden geçireceğini söyledi.

  İŞBİRLİĞİ VURGUSU

  D-8 üyesi ülkelerin ekonomik ve sosyal gelişmesinde sanayinin rolünün arttığını belirten Musavi, üye ülkeler arasında sanayi ve teknoloji sahalarında işbirliğinin geliştirilmesinin önemini vurguladı.

  Musavi, "D-8 ülkeleri ekonomileriyle, doğal kaynaklarıyla ve büyük nüfuslarıyla önemli bir potansiyele sahip. Üye ülkelerin sahip olduğu en önemli özellik gelişmeye müsait sanayileri ve insan kaynakları" dedi.

  4 ülke ortak otomobil üretecek #2

  Tahran’da bugün yüksek memurlar düzeyinde başlayan toplantıda üye ülkelerden özel girişimcilerin de yer alacağını belirten Musavi, "Toplantıda kamu ve özel sektör deneyimleri ve en iyi uygulama örnekleri paylaşılacak" diye konuştu.

  ORTAK BİR MARKA

  D-8 üyesi ülkelerin sanayi potansiyelinin büyüklüğüne dikkati çeken Musavi, şöyle devam etti: "D-8 üyeleri ortak bir marka üretebilir. Özellikle Türkiye, İran, Malezya ve Endonezya’nın otomobil üretiminde sahip olduğu potansiyel ile ortak bir marka üretmek hayal değil. Bu toplantıda da ortak marka için irade ve kararlılığın ortaya konulmasını bekliyoruz. Türkiye’nin bu noktadaki kararlılığı ve sayın bakan Fikri Işık’ın uygulanabilir ortak projeler üzerindeki görüşleri ümitlerimizi arttırıyor."

  Büyük proje ortaya koymada ve bunu hayata geçirmede siyasi iradenin önemine işaret eden Musavi, "Sanayi bakanları toplantısının gündemi ve  bakanların katkıları ile sanayide D-8’in gelecek vizyonu şekillenecek" diye konuştu.

  D-8 Sanayi Bakanları Toplantısı daha önce Tahran, Dakka ve İstanbul'da olmak üzere 3 kez yapılmıştı. D-8 sanayi bakanları Tahran'da ikinci kez bir araya geliyor. Türkiye, İran, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır ve Nijerya'dan oluşan D-8, 15 Haziran 1997'de İstanbul'da yapılan devlet ve hükümet başkanları zirvesiyle kuruldu. D-8'in merkezi, İstanbul'da bulunuyor.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir