Euro
9.0134
0.02%
Dolar
7.4593
0.01%
Altın
440.74
0.67%
Borsa
1.524
0%
Bitcoin
267.221
-0.28%
-2ºC
İstanbul
Güneşli -2 C
  ABD'li Ford İngiltere'deki üretimi başka yerlerde yapacak

  ABD'li Ford İngiltere'deki üretimi başka yerlerde yapacak

  ABD'li otomotiv üreticisi Ford Motor Co, İngiltere'de yaptığı üretimi başka ülkelere taşımak için hazırlıklarını hızlandırdığını, Başbakanı Theresa May'e söyledi.
  • REUTERS
  • 13.02.2019 - 09:28
  • Güncelleme : 13.02.2019 - 09:28

  The Times gazetesinde yer alan habere göre; iş dünyası liderleri, May ile özel bir görüşme yaptı. Ford hazırlıklarını, bu toplantıda May'e söyledi.

  ABD li Ford İngiltere deki üretimi başka yerlerde yapacak #1

  FORD 1 MİLYAR DOLARLIK MALİYETLE KARŞI KARŞIYA KALABİLİR

  Ford, İngiltere'de iki tesiste motor üretiyor. Şirket, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden herhangi bir anlaşma sağlamadan ayrılması halinde, 1 milyar dolarlık bir maliyet ile karşı karşıya kalacağını geçen ay belirtmişti.

  Otomotiv ve diğer sanayi kolları, Avrupa Birliği'nden çıkma kararı alan İngiltere'nin, AB ile ilişkilerini düzenleyecek bir anlaşma sağlayamaması halinde; yüksek gümrük vergileri, tedarik zinciri aksaklıkları ve işçi istihdamında zorluk yaşayacaklarını daha önce dile getirmişlerdi. İngiltere, AB'den 29 Mart'ta ayrılacak.

  ABD li Ford İngiltere deki üretimi başka yerlerde yapacak #2

  "BUNLAR GERÇEK"

  The Times'ın haberine göre, başka şirketler de Ford ile benzer endişeler ortaya koydu. Görüşmedeki bir katılımcı, "Konu artık olasılıklara hazırlık değil, belirsizlik nedeniyle bu adımları atıyoruz. Bunlar gerçek." dedi.

  Japon üretici Nissan Motor Co, geçen hafta, İngiltere'de ürettiği X-Trail SUV'un yeni nesilinin üretimini Japonya'ya kaydıracağını, İngiltere'nin AB'den ayrılması nedeniyle, uzun vadeli planlama yapmakta zorluk çektiğini belirtmişti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir