Dolar
7.9559
0.8697%
Euro
9.4438
1.133%
Altın
1801.6
-1.8832%
Borsa
1320.98
0.512%
G. Altın
460.82
-1.0332%
Bitcoin
154217.78
6.6133%
10ºC
İstanbul
Çok bulutlu 10 C
  CEO Karakaş: Yerli otombil planı tıkır tıkır işliyor

  CEO Karakaş: Yerli otombil planı tıkır tıkır işliyor

  Türkiye yıllardır yerli otomobile kavuşmayı bekliyor. Konuyla ilgili bilgi veren Gürcan Karakaş, otomobilin 2022 yılında piyasaya çıkacağını söyledi.
  • AA
  • 12.05.2019 - 10:48

  Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) Üst Yöneticisi (CEO) Gürcan Karakaş, bir üniversitede "Türkiye'nin Otomobili Projesi ve Otomotiv Ekosisteminin Dönüşümü" başlıklı bir sunum yaptı.

  "AKILLI BİR CİHAZ OLACAK"

  Sunumunda "Türkiye'nin otomobili" olarak adlandırılan yerli otomobilde, gelinen sürece değinen Karakaş, "Küresel ortamda rekabet eden, yeni nesil doğuştan elektrikli, otonom sürüş seviyesi 3'e hazır, bağlantılı ve internete uyumluluk olarak doğuştan itibaren planlı, akıllı bir cihaz olacak." dedi.

  CEO Karakaş: Yerli otombil planı tıkır tıkır işliyor #1

  "SİNERJİ YARATACAK ŞİRKETLER BÜNYEMİZDE"

  TOGG olarak şarj altyapısından nesnelerin bağlantısına, yeni startup'lardan yeni yan sanayilere kadar geniş bir mobilite ekosistemi oluşturacaklarını dile getiren Karakaş, "Türkiye'nin teknoloji konusunda sinerji yaratacak şirketleri bünyemizde. Büyüyen segmente yatırım yapacağız. 2022 yılında C segmentte elektrikli SUV araçla pazara giriyoruz. İki üç yıldan sonra AB merkezli ihracat pazarlarına yönlendirmek istiyoruz." ifadelerini kulandı.

  "TIKIR TIKIR İŞLETİYORUZ"

  Türkiye'nin otomobili projesinde bütün hesapların uzun vadeli ve bugünden 15 sene sonrayı dahi öngörerek yapıldığını belirten Karakaş, "Türkiye'nin otomobilinde 2022 yılında piyasaya çıkana kadar, her hafta, her ay ne yapacağımız programlandı. Planı tıkır tıkır işletiyoruz." dedi.

  Karakaş, tüm teknolojik değişimlerin otomobili ev ve iş yerinden sonra üçüncü yaşam alanına dönüştürdüğünü ifade ederek, "Sektördeki dönüşümün neden olduğu rekabetin temelinde de bu üçüncü yaşam alanının paylaşılması var. Bir Google'ın, Apple'ın ve Amazon'un bu konulara ilgisinin nedeni de işte bu alan." şeklinde konuştu.

  "OTOMOBİLİN BİNE YAKIN ÖZELLİĞİNİ BELİRLEDİK"

  Otomotivin mobilite ekosistemine dönüşümünün bu anlamda önemli bir fırsat oluşturduğuna dikkati çeken Karakaş, "Akıllı evler, binalar, şehirler ile etkileşimi olan bir dünyadan bahsediyoruz. Biz de bu nedenle bir otomobilden daha fazlasını hedefliyoruz. Otomobilin bine yakın özelliğini belirledik." dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir