Euro
9.6725
0.69%
Dolar
8.0578
0.63%
Altın
460.49
1.36%
Borsa
1.408
0.03%
Bitcoin
498.229
0.98%
11ºC
İstanbul
Çok bulutlu 11 C

  Karla kaplı yollarda profesyoneller gibi sürün

  Yarışçı ve sürüş uzmanı Jordi Gené, SEAT için direksiyon başına geçti ve karlı yollarda güvenli sürüş için ipuçları verdi.
  • Haber Merkezi
  • 13.02.2019 - 16:38
  Karla kaplı yollarda profesyoneller gibi sürün

  Kötü hava koşulları ve kötü görüş mesafesi… Genel olarak kış ayları, her sürücüye zorluk çıkarır. Ancak, karla kaplı yollarda aracımızı nasıl kullanacağımızı gerçekten biliyor muyuz? SEAT için direksiyon başına geçen yarışçı ve sürüş uzmanı Jordi Gené, bu durumlarla nasıl sakin ve kendine güvenli bir şekilde başa çıkabileceğimizi açıklıyor.

  ALTIN KURAL

  4Drive, dört tekerlekten çekişli SEAT modelinin direksiyonunda oturan Gené, ilk tavsiyesini paylaşarak, “Önünüzde ne olduğunu tahmin edin ve sakin olun, zorlu koşullarda sürüşün temel kuralı budur.” dedi.

  Karla kaplı yollarda profesyoneller gibi sürün #1

  DAĞ GEÇİDİNDEN AŞAĞI NASIL İNERSİNİZ

  "Motor frenini kullanmak çok önemlidir. Düşük viteslerde yokuş aşağı sürüş aracın yol tutuşuna yardımcı olacak ve frenlere daha az yük binmesini sağlayacaktır.” diyor Jordi. Bu tavsiye, hem kış hem de yaz için geçerli, ancak özellikle düşük sıcaklıklarda tekerleklerin asfalt üzerindeki tutuşlarının azaldığı soğuk mevsimlerde, daha da geçerli oluyor.

  KARANLIKLAR İÇİNDE SÜRPRİZLERE DİKKAT

  Karla kaplı yollarda aracınızı kullanırken, yol üzerinde buzlu ve koyu renkli kısımlara özellikle dikkat edilmelidir. Jordi, bu yollarda sakin kalmak ve ani manevralardan kaçınmanın önemli olduğunu belirtiyor.

  Jordi, “Buzlu kısımdan geçene ve tekerlekler yeniden yol tutmaya başlayana kadar direksiyonu nazikçe çevirmeli ve frene hafifçe basmalısınız.” diye vurguluyor.

  Karla kaplı yollarda profesyoneller gibi sürün #2

  SİS FARINI OLAĞANÜSTÜ DURUMLARDA KULLANIN

  Jordi, soğuk, ama güneşli bir günde asla sis farlarının kullanılmaması gerektiğini belirtiyor. Bu farlar daha fazla parlaklık sağlar ve yoğun yağmur veya sis sırasında yararlıdır, yanlış kullanıldıklarında ise karşıdan gelen araçların sürücülerinin gözlerini alabilir. Bu sebeple, sadece görüş mesafesi kötü olduğunda kullanılması önerilir.

  Karla kaplı yollarda profesyoneller gibi sürün #3

  DIŞARDA PARK ETMENİN EN İYİ YÖNTEMİ

  Jordi ayrıca, park ederken araç otomatik vites ise vites konumunu ‘P’ konumuna getirmeyi; düz vites ise boşta veya birinci viteste bırakmayı tavsiye ediyor. Aracınızı dışarıda park ettiğinizde, “kar yağışı sırasında veya sıcaklık önemli ölçüde düşerse sileceklerin camlara yapışmaması için silecekleri kaldırmayı” tavsiye ediyor.

  Araçta kar zinciri bulundurmak ve güvenlik mesafesini artırmak da kış aylarındaki seyahatlerinizi, daha güvenli hale getirmenize yardımcı olacak öneriler arasında.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir