Otomobil satışlarında elektrikliyle dizel arasındaki fark kapanıyor
AA & Ensonhaber

otomobil ve hafif ticari araç satışları yılın ilk yarısında, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,7 artarak 577 bin 981 adet oldu.

Otomobil satışları, söz konusu dönemde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,3 artarak 462 bin 955'e çıkarken, hafif ticari araç satışları ise yüzde 8,7 azalarak 115 bin 26'ya geriledi.

En çok benzinli satıldı

Söz konusu dönemde otomobil satışlarında benzinli otomobiller 305 bin 550 ile birinci, hibrit otomobiller ise 64 bin 921 ile ikinci sırada yer aldı.

otomobil satış sayısı 50 bin 64, otogazlı otomobil satış sayısı ise 3 bin 15 oldu. Sadece elektrikle çalışan tam elektrikli otomobil satışları ise 35 bin 636 olarak kayıtlara geçti.

Elektrikliyle dizel arasındaki fark kapanıyor

Dizel otomobil satışlarındaki azalışın ana nedeninin; global üreticilerin dizel otomobil üretimini sonlandırma sürecinin devam etmesi, dolayısıyla pazara yeni dizel otomobil sunulmaması olduğu belirtiliyor.

Ayrıca bu dönemde, elektrikli otomobillerle dizel otomobiller arasındaki pazar payı farkının azaldığı gözlendi.

Geçen yılın ocak-haziran döneminde elektrikli otomobil satışlarıyla dizel otomobil satışları arasındaki yüzde 13,5 olan pazar payı farkı, bu yılın aynı döneminde yüzde 3,1 oldu.