Petrol
93.34
1.68%
Euro
18.3184
-1.23%
Dolar
18.5829
0.06%
Altın
1.021
-0.90%
Borsa
3484
0.00%
Bitcoin
374.131
-0.44%
18ºC
İstanbul
Bulutlu 18 C
  AB Bakanı Bağış'tan Oğlum Bak Git - Video

  AB Bakanı Bağış'tan Oğlum Bak Git - Video

  "Hiç kimsenin haddini aşmasına müsaade etmeyiz."
  • 13.06.2012 - 22:23

  AB Bakanı Bağış tan Oğlum Bak Git - Video #1

  AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Avrupa Parlamentosu'nun ev sahipliğinde düzenlenen Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu'nun (KPK) ilk gününü değerlendirirken, "Hiç kimsenin haddini aşmasına müsaade etmeyiz" dedi.

  VİDEO İÇİN TIKLAYIN

  "HAKARETLERİNE SEYİRCİ KALAMAZDIK"

  Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bağış, "Ben Türkiye'nin başmüzakerecisiyim. Tabii ki Türkiye'nin haklı olduğu konularda kendi müzakere tekniklerimizle taktiklerimizle ülkemizin hassasiyetlerini dile getireceğiz. Hiç kimsenin haddini aşmasına müsaade etmeyiz. Herkese anladığı dilden, hak ettiği şekilde gerekli cevabı veririz" diye konuştu.

  Bağış, Hollandalı ırkçı parlamenter Barry Madlener'in, KPK toplantılarını istismar etme çabası içinde olduğuna dikkati çekerek, "Her zamanki gibi bizim değerlerimize hakaret etmeye kalkmasına seyirci kalamazdık" ifadesini kullandı.

  MADLENER'E "OĞLUM BAK GİT"LE YANIT VERDİ

  Egemen Bağış, şunları kaydetti:

  ''Sayın Madlener her zaman olduğu gibi yine burada bir provokasyon çabasına girdiniz. Türkiye'de son zamanlarda çok sıkça kullanılan, artık dilimize pelesenk olmuş bir deyimle size cevap vereceğim. Vatandaşlarımız 'oğlum bak git' diyor. Geçen sene üyesi olduğunuz Avrupa Parlamentosu'nun Başkanı Sayın (Martin) Schulz, burada Strasbourg'da sizi ırkçı olmakla suçlamıştı. Üyesi olduğunuz parlamentonun başkanının sözlerine benim ekleyebileceğim fazla bir şey yok. Ama duyduğum kadarıyla Hollanda'ya, kendi ülkenizin ulusal parlamentosuna geçmeyi düşünüyormuşsunuz. Aslında Norveçli katil Breivik'in yanına gitseniz size daha çok yakışır. İslam'la ilgili ettiğiniz laflara hiçbirimizin katılabilme ihtimali yoktur. İslam'ın tek bir savaşı vardır, o da cehaletle savaştır. Sizin gibi kişileri özgürleştirmek de İslam'ın hedeflerinden birisidir. İnşallah tedavi olursunuz.''

  Bunun üzerine Madlener, sadece İslam'ı eleştirdiği için bir katille yan yana konulmayı kabullenemeyeceğini belirtti.

  "SANIRIM MESAJI ALGILADI"

  Egemen Bağış, Madlener'e, "Norveçli ırkçı katliamcı Anders Behring Breivik'in yanına gitmesi" telkininde bulunduğunun hatırlatılması üzerine "Ben Madlener'e, (Breivik'i ziyaret edin de onun düştüğü duruma düşmeyin, çarpık zihniyetlerin nerede son bulduğunu görün. Çünkü bu verdiğiniz mesajlar insanları olumsuz etkiler ve çarpıklıkları artırır) anlamında söyledim, o da sanırım mesajı algıladı" dedi.

  Bağış, KPK toplantısında AB Genişleme Komiseri Stefan Füle'yle "Gerginlik yaşadığının" gündeme getirilmesi üzerine "Oluyor, bu normaldir, müzakerelerin doğasında var ama sonunda el sıkıştık, beraber bir sergi açılışı yaptık" diye konuştu.

  Bakan Bağış, AP Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten'in Madlener'le yaşadığı diyaloğa sonradan müdahil olmasını, "Madlener konuşurken salonda yoktu. Madlener'in küstahlıklarına şahitlik etmediği için verdiğim cevabı belki biraz sert bulmuş olabilir. Ama sonra kendisine bilgi verildiğinde zannediyorum her zamanki gibi haklı olduğumuzu anladı" diye değerlendirdi.

  "BUNDAN DAHA DOĞAL TEPKİ OLUR MU?"

  Başmüzakereci Bağış, "(Geçen yılki toplantıda) Madlener, bizim değerlerimize, inancımıza, ülkemizin yüzde 99'unun inandığı dine küfreden bir karikatürü vermeye kalktı. Bugün de o inanca, bizim için çok kutsal olan dine, İslam'a hakaret eden bir kitabı vermeye kalktı. Ben de (karikatürü nereye koyduysan, bunu da oraya koy) dedim. Bundan daha doğal bir tepki olabilir mi?" diye konuştu.

  Açtıkları serginin Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerin ne kadar sağlıklı olduğunu gösterdiğini vurgulayan Bağış, "Kimse Türkiye-AB ilişkilerini photoshop'la kötüymüş gibi göstermeye kalkmasın" uyarısında bulundu.

  "VİZE KOLAYLIĞI DEĞİL MUAFİYET İSTİYORUZ"

  Bağış, AB ile vize müzakerelerinde gelinen noktanın sorulması üzerine ise "Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Avrupa'da vizesiz seyahat edebilmesi için gerekli adımların atılmasını bekliyoruz" ifadesini kullandı.

  AB'nin vize konusunda diğer aday ülkelere gösterdiği yaklaşımı Türk vatandaşlarına da göstermesi gerektiğini vurgulayan Bağış, "Vize kolaylığı değil, vize muafiyeti istiyoruz. Vize kolaylığı yapmak istiyorlarsa, onlar kendi içlerinde kolaylaştırmak istiyorlarsa, kendi elçiliklerinin, konsolosluklarının bürokrasisini azaltmak istiyorlarsa bunu yapma hakları vardır ama vize kolaylığının karşılığında bizden geri kabul anlaşmasını imzalamamızı, onaylamamızı bekliyorlarsa abesle iştigal ediyorlardır" dedi.

  FÜLE'DEN ÜYE ÜLKELERE VİZE ÇAĞRISI

  AB Genişleme Komiseri Füle ise KPK'daki konuşmasında, Türkiye'nin vize muafiyeti müzakerelerini başlatılması beklentisine hak verdi.

  Füle, "AB ile Türkiye arasında (1963 Ankara Antlaşması'yla başlayan) sözleşmelere dayalı ilişkilerin üzerinden neredeyse 50 yıl, Gümrük Birliği'nin üzerinden 15 yıl ve aday ülke statüsünün üzerinden 12 yıl geçmişken, 'Türkiye'ye vize muafiyeti konusunda açık bir perspektif sunulmasının vakti geldi geçiyor' diyenlere katılıyorum" diye konuştu.

  Stefan Füle, Türkiye'nin de toprakları üzerinden AB'ye yönelik düzensiz göçle etkin mücadelesinin aynı derecede önem taşıdığını ve bu kapsamda müzakereleri tamamlanan geri kabul anlaşmasının yürürlüğe girmesi gerektiğini söyledi.

  Füle, iyi niyetle müzakereler halinde ilerleme sağlanması için önemli bir fırsat bulunduğunu bildirdi.

  KPK toplantısına katılan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, yarınki oturumda Türkiye'de kadın haklarıyla ilgili konuşma yapacak ve soruları cevaplandıracak.


  Görüş Bildir