Petrol
77.73
0.73%
Euro
19.5982
0.05%
Dolar
18.6424
0.05%
Altın
1.07
-0.06%
Borsa
4769
-1.21%
Bitcoin
319.049
0.37%
11ºC
İstanbul
Güneşli 11 C
  Bozdağ'dan tartışmalı düzenlemeyle ilgili açıklama

  Bozdağ'dan tartışmalı düzenlemeyle ilgili açıklama

  Adalet Bakanı Bozdağ, Meclis'te görüşülen ve tartışma çıkarnn yasa tasarısına ilişkin olarak, "Tecavüzcüleri kesinlikle kapsamamakta" dedi.
  • DHA
  • 18.11.2016 - 08:25

  Bozdağ dan tartışmalı düzenlemeyle ilgili açıklama #1

  TCK'da cinsel istismar suçunda mağdur ile failin evlenmesi halinde fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılması veya cezanın ertelenmesine imkan veren düzenleme TBMM Genel Kurulu'nda gerginliklere yol açtı.

  CHP'LİLER, 'TECAVÜZCÜYE YARIYOR' DİYE ELEŞTİRDİ

  Önerge 'tecavüzcüye istismarda bulunduğu kişi ile evlenerek cezadan kurtulma imkanı veriliyor' tartışmalarına neden oldu.

  ADALET BAKANI AÇIKLAMA YAPTI

  Sosyal medyada da gündem olan önerge ile ilgili Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Twitter'dan açıklamalarda bulundu. Bozdağ şunları söyledi:

  TECAVÜZCÜ İLE EVLENEREK CEZADAN KURTULMA İMKANI GETİRİLMEDİ

  "Tecavüzcü ile evlenerek cezadan kurtulma imkanı getirilmemiştir. Bunun aksini iddia edenler, konuyu bilerek ve isteyerek çarpıtanlardır. Cebir, tehdit, hile ve iradeyi sakatlayan başka bir nedenle cinsel istismar suçunu işleyenler (tecavüzcüler), bu düzenlemeden yararlanamaz. Düzenleme; cebir, tehdit, hile ve iradeyi sakatlayan başka bir sebeple birlikte olanları, yani tecavüzcüleri kesinlikle kapsamamaktadır.

  Bozdağ dan tartışmalı düzenlemeyle ilgili açıklama #2
  (Düzenleme Meclis'te tartışmalara neden oldu)

  KÜÇÜK YAŞTA EVLİLİKLERİ ÖNLEMEK İÇİN..

  Düzenleme; sadece evlenmiş; ama yaş şartı nedeniyle nikah yapamamış olanların, resmî nikahla evlenmeleri halinde uygulanacaktır. Düzenleme; sadece dışardaki kadının, içerdeki kocanın, bu evlilikten doğmuş çocukların ve ailelerin mağduriyetini gidermeye yöneliktir. Küçük yaşta evlilikleri önlemek için Türkiye'de en önemli tedbirleri Ak Parti hükümetleri aldı. Eski TCK.'daki, evlenerek cezadan kurtulmayı sürekli sağlayan düzenlemeyi (Eski TCK. 423,434'ü) Ak Parti, 2004'te yürürlükten kaldırdı.

  Eski TCK.'da "adabı umumiye ve nizamı aile aleyhine cürümler" başlığı altında düzenlenmiş cinsel saldırı suçlarını, yeni TCK.'da; "kişilere karşı suçlar" kısmında, "vücut dokunulmazlığına karşı işlenen suçlar" arasına Ak Parti hükümeti aldı. Eski TCK.'daki evlenme vaadiyle kızlık bozanın, aynı kızla evlenmesi halinde cezayı düşüren düzenlemeyi de Ak Parti kaldırdı(Eski TCK.423). Erken yaşta evliliklerin önüne geçmek için zorunlu eğitimi 12 yıla Ak Parti hükümeti çıkardı. Çocukları/kadınları korumak için Anayasaya pozitif ayrımcılığı koyma dahil önemli adımları atan Ak Parti'yi buradan vurmak, haksızlıktır."


  Görüş Bildir