Dolar
6.8119
0.0279%
Euro
7.5812
0.1664%
Altın
1739.3
-0.0206%
Borsa
107266.19
0%
G. Altın
381.01
0.0204%
Bitcoin
68711.08
4.9538%
15ºC
İstanbul
Çok bulutlu 15 C
  Davutoğlu A Haber-ATV ortak yayınında konuştu

  Davutoğlu A Haber-ATV ortak yayınında konuştu

  Başbakan Davutoğlu A Haber-ATV ortak yayınında gündeme dair açıklamalarda bulundu.
  • Haber Merkezi
  • 10.10.2015 - 00:20

  Davutoğlu A Haber-ATV ortak yayınında konuştu

  davutoğlu

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, katıldığı televizyon programında gündme ilişkin soruları yanıtlıyor. Davutoğlu, PKK'nın silah bırakacağı yönündeki iddialara yönelik "Eğer Rusya buraya teröre karşı gelmişse zaten bir koalisyon var bizde bu koalisyonun içindeyiz ama hedef DAEŞ değil. Bir hata tekrar tekrar gündeme geliyorsa bunu bizim kabul etmemiz doğru değil. Umut ederiz ki bu tür olaylar onların da bize söylediği gibi tekrar olmayacaktır. Eğer bazı PKK unsurları Haseke'ye Kobani'ye geçip Türkiye'yi tehdit etmeye kalkışırsa onlara da gerekli cevabı veririz." yanıtını verdi.

  Davutoğlu: PKK Kobani'den saldırırsa müdahale ederiz

  Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle:

  ŞİKE DAVASI

  Bu hukuki bir meseledir. Bir dava söz konusu. Dolayısıyla hukuki süreçlerle ilgili olarak yorumları hukuk mantığı içinde tutmak gerekiyor. Dolayısıyla herhangi bir yorum katmak ve bizim açımızdan yorum yapmak doğru olmaz. Bu hukuki dava ile en azından bir çerçevede dışardan hukuka bir müdahale iddiası varsa sistem içinde aksayan hususlar varsa da sistemin ekseninde düzenlenir. Bunu hukuki bir karar olarak değerlendirmek gerekir.

  Basın özgürlüğü konusunda herkesin dürüst olması lazım. Düşünce özgürlüğüne saygı gösterilmesi gerektiğini her zaman söylemişimdir. Bir gün bir açıklamaya öylesine üzülmüştüm ki bir siyasi lider başbakan eleştirenleri 'Bunlar mağaralardan beslenen yarasalar'' diye bir ifade kullanmıştı. Bende yarasaları severiz diye cevap vermiştim. İşte o zamanlar herkes düşünce özgürlüğünün nasıl ayaklar altına alındığını bilirler. Bu anlamda basın özgürlüğünün hakaret etmeden baskı yapmadan sağlanması bizim hedefimizdir.

  PKK'NIN EYLEMSİZLİK KARARI İDDİALARI

  Devletin ve hükümetin bu anlamda tutumu açıktır. Türkiye'de meşru emniyet güçleri dışında kimsenin silah barındırma hakkı olamaz. Kamu düzenini her yerde sağlayacağız. Kimse geçici bir aldatmanın peşinde olmasın. Biz bu kararı kolay almadık. Günlerce aylarca biz bunların çözüm sürecine saygı duymasını bekledik.

  "OPERASYONLAR DEVAM EDECEK"

  Şunu bilsinler biz çözüm süreci iradesini devreye sokarken de çok dürüst ve samimi bir ilişkinin kararını verdik. Bakın ne diyorlar 'ateşkes'. Ateşkes bizim hiç bir zaman kullandığımız bir jargon değil. Eylemsizlikten kasıt hendek kazmakta dahil mi mi mayın yerleştirmekte dahil mi? Çatışmasızlık dedikleri hendekler,mayınlar duracak.Bu konudaki kararlılığımızdan kimse şüphe etmesin. Hiç bir şekilde tereddüt etmeyeceğiz. Son terörist silahını bırakana kadar operasyonlar devam edecek.Çıkacaklar ve diyecekler ki, ''Silahlı mücadele denilen yöntem bitmiştir, böyle bir yöntemin karşılığı kalmamıştır. Her türlü silahı teslim ediyoruz. Hiç bir terörist artık Türkiye topraklarında barınmayacak. Türkiye topraklarından çekiliyoruz.'' Nereye çekilirlerse çekilsinler. Nasıl bir sürecin oluşacağını konuşabiliriz.

  "458 HEDEF 3 GÜN İÇİNDE VURULDU"

  7 Haziran'dan önce barış türküleri söylediler, 7 Haziran'dan sonra ayaklanmaktan bahsettiler. Birinci hedef Kuzey Irak'taki hedeflerin imha edilmesiydi. 458 hedef 3 gün içinde vuruldu. Mühimmat ve, silah kaynaklarına darbe vuruldu.

  'Mezarlık yıkıldı' diyerek iki HDP'li Bakan istifa etti. Sorular mı orada doçkalar var mı, teröristler var mı? 2 binin çok üzerine giden kayıplar. Özellikle Dağlıca'da meydan okudular. O tepelere askerimiz çıktı ve 'biz buradayız' mesajı verdi. Bunların eylemsizlikten kastı seçime kadar. O zamana kadar operasyonlar dursun istiyorlar. Terör niyetiyle eline taş dahi alamazsın.

  "BAHÇELİ'YE 'ZOR DÖNEMDEN GEÇİYORUZ' DEDİM"

  Irak ve Suriye'de DAEŞ'in yükselmesinden sonra kendilerine ortam aradılar. Zannettiler ki Türkiye'de bir yönetim boşluğu var. Bir nefes alacak kadar vaktim olsa dahi görevimi yaparım. HDP neden Bakanlarını çekti, Bahçeli'ye 'zor dönemden geçiyoruz' dedim 'CHP'yle görüşün' dedi."

  "KİMSEYE YANLIŞ MÜDAHALE YAPILAMAZ"

  Cizre'deki o görüntüler kabul edilemez. Yapılması da yanlış, çekilmesi ve yayınlanması da. Kimseye yanlış muamele yapılamaz. Bir tarafta halkı mayınlarla öldüren terör örgütü var ama buna rağmen güvenlik güçlerimize leke atılmaya çalışıyor. Diyarbakır annelerinin acılarının dinmesi için her şeyi yapacağız. Zorla kaçırılan çocuklar bunlar.

  SURİYE'DEKİ İÇ SAVAŞ

  Bizim için hiç bir değişen durum yoktur. Şuanda da kanaatimiz Suriye'deki ılımlı muhalefetin desteklenmesidir. Ilımlı muhalefetin desteklenmesi lazım. Bizim Rusya'ya itirazlarımız hem hava sahasının ihlalleri hem de ılımlı muhalefete müdahalelerle ilgili. Türkiye Rusya ilişkileri bizim çok değer verdiğimiz ilişkilerdir. Yoğun enerji ilişkimizde Almanya ile yarış halinde en fazla ticaret yaptığımız en fazla turist çektiğimiz ülkeden bahsediyoruz. Rusya Türkiye ilişkileri bizim için çok önemli.

  "VERİLEN BİLGİLERDEN İKNA OLMADIK"

  Türkiye'den Rusya'nın güvenliğine zarar getirecek bir tutum söz konusu olmadı. Ama görüş ayrılıklarımız oldu. Ukrayna ve Kırım konularında mesela. Rusya'nın bir kere bizim çıkarlarımızı ve güvenliğimizi dikkate almasını bekleriz. Bu konularda müsamaha etmemiz söz konusu olamaz. Verilen bilgilerden ikna olmadık. Eğer Rusya buraya teröre karşı gelmişse zaten bir koalisyon var bizde bu koalisyonun içindeyiz ama hedef DAEŞ değil. Bir hata tekrar tekrar gündeme geliyorsa bunu bizim kabul etmemiz doğru değil. Umut ederiz ki bu tür olaylar onların da bize söylediği gibi tekrar olmayacaktır. Eğer bazı PKK unsurları Haseke'ye Kobani'ye geçip Türkiye'yi tehdit etmeye kalkışırsa onlara da gerekli cevabı veririz.

  "BUNU KİMSE YADIRGAMAMALIDIR"

  Eğer Türkiye tehdit altında ise böyle günler için NATO vardır bunu doğal karşılamak lazım. Şimdi Türkiye kendisini koruyacak güce ve kudrete sahip. NATO'dan hemen bir talebimiz olmadı. Ama NATO'ya ihtiyaç olduğunda NATO'nun gerekli ihtiyaçları yerine getirmesini kimse yadırgamamalıdır.

  Görüş Bildir