Euro
14.4797
0.07%
Dolar
12.8148
-0.01%
Altın
738.26
0.44%
Borsa
1.809
1.82%
Bitcoin
737.599
1.44%
15ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 15 C

  Derviş Eroğlu: Kıbrıs Rumların işgali altında

  KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Antalya'da katıldığı bir törende, "Türk Ordusu'na işgalci derler ya Kıbrıs'ı işgal eden şu anda Kıbrıs Rumlarıdır" dedi.
  • 13.09.2014 - 18:57
  Derviş Eroğlu: Kıbrıs Rumların işgali altında

  Derviş Eroğlu: Kıbrıs Rumların işgali altında #1

  KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Antalya'nın Kemer İlçesi'nde yapımı tamamlanan bulvara 'Dr. Derviş Eroğlu Dörtyol Bulvarı' adının verilmesi dolayısıyla düzenlenen törene katılmak için öğle saatlerinde Antalya'ya geldi.

  "KIBRIS'I ŞUANDA İŞGALİ ALTINDA BULUNDURAN KIBRIS RUMLARIDIR"

  Derviş Eroğlu, Antalya'nın Kemer İlçesi'nde katıldığı törende, “Zaman zaman, 'Türk ordusuna işgalci' derler ya aslında Kıbrıs'ı işgal eden ve şu anda işgali altında bulunduran Kıbrıs Rumlarıdır" dedi.

  "KIBRIS'TA İKİ AYRI DEVLET VAR"

  Eroğlu, açıklamalarında şunları söyledi;

  "Müzakere masasında hem Kıbrıs Türk halkı adına hem ana anavatanımızın menfaatlerini koruyacak şekilde müzakereleri sürdüren bir kardeşiniz olarak şunun altını ısrarla çizmekteyim, Kıbrıs'ta iki ayrı devlet vardır. Kıbrıs'ta 1963 öncesi yaşananlar ve bugün var olan gerçekler vardır. Dolayısıyla müzakere masasında bu gerçekleri dikkate alarak bir anlaşma arayışı içerisindeyiz. Bizi kimse Rumlar tarafından işgal edilen Kıbrıs Cumhuriyeti'nin çatısı altında tutma hakkına sahip değildir.

  "BİZİM KIRMIZI ÇİZGİLERİMİZ BUNLAR"

  1974 öncesine dönüş olmayacak. Türkiye'nin etkin ve fiili garantisi devam edecek. Yeni ortak devlet kurabilirsek vatandaşlığı almış herkes o devletin vatandaşı olacak. İşte bizim kırmızı çizgilerimiz bunlar."


  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir