Euro
11.1924
1.02%
Dolar
9.6026
1.08%
Altın
553.67
1.55%
Borsa
1.48
1.68%
Bitcoin
578.000
-2.04%
13ºC
İstanbul
Hafif yağmur 13 C

  Egemen Bağış’tan Gezi Parkı eylemleri yorumu

  Egemen Bağış, üzerinden iki yıl geçen Gezi Parkı eylemlerine karşı alınmış olan tavrın hata olduğuna işaret etti.
  • Haber Merkezi
  • 09.06.2015 - 11:51
  Egemen Bağış’tan Gezi Parkı eylemleri yorumu

  Egemen Bağış’tan Gezi Parkı eylemleri yorumu #1

  Avrupa Birliği (AB) eski Bakanı Egemen Bağış, Türkiye’de yapılan seçimlere ilişkin İtalyan La Repubblica gazetesine röportaj verdi.

  Gezi Parkı olayları ile ilgili bir soruya da cevap veren Bağış, yaşananların geriye alınamayacağını söyleyerek “Sosyal medya üzerinden seferber olmayı öğrenmiş, kendi sesini ve değişim getirme kapasitesini keşfetmiş kitleleri susturamazsınız” dedi.

  BAĞIŞ, "GEZİ PARKI KONUSU HİÇ GEÇMEDİ" DEDİ

  Bu sözlerinin Türk medyasında geniş yer bulması üzerine Egemen Bağış, Twitter'dan "Bir İtalyan gazetesinde yayınlanan mülakatım maalesef manidar şekilde çarptırılmıştır Anılan söyleşide "gezi parkı" konusu hiç geçmemiştir" diye açıklama yaptı.

  Egemen Bağış’tan Gezi Parkı eylemleri yorumu #2

  Fakat gazetenin internet sitesinde de yayınlanan röportajda, muhabir Marco Ansaldo'nun Gezi Parkı'yla ilgili, “2 yıl önce Gezi Parkı protestoları oldu. Sosyal ağlar aracılığıyla seferber olunan, barışçıl bir ayaklanma idi, ama sonra bu susturuldu. Bu yeniden yaşanabilir. Korkmuyor musunuz?” sorusunu yönelttiği, Bağış'ın ise "Bu, saati geri alamamanız gibi bir şey. Sosyal medya üzerinden seferber olmayı öğrenmiş, kendi sesini ve değişim getirme kapasitesini keşfetmiş kitleleri susturamazsınız. Bu şekilde, risklerle, değişimlerle ve aynı zamanda fırsatlarla dolu, geri dönüşü olmayan bir sürecin önünde kendimizi buluruz. Asıl büyük zorluk, değişim anını kaçırmama kapasitesine sahip olmaktır" cevabını verdiği görülüyor.

  Egemen Bağış’tan Gezi Parkı eylemleri yorumu #3

  Marco Ansaldo’nun gerçekleştirdiği mülakatta, seçim sonuçlarının Erdoğan için bir başarı olduğunu savunan Bağış, “Küresel ve Türkiye içinde bizi zayıflatma girişimlerine karşın, ikinci partiden yüzde 20 farkla AKP birinci parti olarak çıkmayı başardı” dedi.

  "BU, ERDOĞAN'IN ZAFERİDİR"

  “Ama mecliste mutlak çoğunluğu kaybettiniz. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusu üzerine Bağış, “AKP baskın olan partidir, bu seçimlerden de zaferle çıktı. Bu, Erdoğan için 10. zafer. Bu demek oluyor ki seçmenlerin çoğu, istikrar istiyor” ifadelerini kullandı.

  Meclis'e ilk kez bir Kürt partinin (HDP) girmesini nasıl değerlendirdiği sorulan Bağış, “Çok ilginç gibi. Bu, halkın ne sağ ne de sol muhalefetten, yani ne sosyal demokratlardan ne de milliyetçilerden memnun olduğunu gösteriyor. Bu nedenle insanlar Meclis'te üçüncü bir muhalefet partisi istiyor. Sağ da sol da bu sonucu analiz etmeli” diye konuştu.

  "BİZ SADECE UZUN BİR SÜRECİN BAŞINDAYIZ"

  Bu seçimlerin Türkiye’yi AB’ye yaklaştırıp yaklaştırmadığını da değerlendiren Bağış, Türkiye’nin AB rüyasının halen diri olduğunu belirterek, “Bu seçimler gösterdi ki Türkler müreffeh (refah içinde) bir ülke istiyor” dedi.

  Türkiye’deki otoriter eğilimin eleştirildiğinin hatırlatılması üzerine eski Bakan, Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde olduğunu ve bu sürecin bir gecede gerçekleşmediğini dile getirerek, “Tarihten biliyoruz ki buna benzer geçiş süreçleri şiddetle de olmuştur. Gerekli kurumları yaratmak ve çoğulcu bir toplumu inşa etmek zaman ister. Bu, demokratik dönüşümün bir gecede olmadığı anlamına geliyor. Biz sadece uzun bir sürecin başındayız. Bu süreç, alt üst edilebilecek bir süreç değildir” şeklinde konuştu.

  "DEĞİŞİM İSTEYEN KİTLELERİ SUSTURAMAZSINIZ"

  Bağış, “2 yıl önce Gezi Parkı protestoları oldu. Sosyal ağlar aracılığıyla seferber olunan, barışçıl bir ayaklanma idi, ama sonra bu susturuldu. Bu yeniden yaşanabilir. Korkmuyor musunuz?” sorusuna ise şöyle yanıt verdi:

  “Bu, saati geri alamamanız gibi bir şey. Sosyal medya üzerinden seferber olmayı öğrenmiş, kendi sesini ve değişim getirme kapasitesini keşfetmiş kitleleri susturamazsınız. Bu şekilde, risklerle, değişimlerle ve aynı zamanda fırsatlarla dolu, geri dönüşü olmayan bir sürecin önünde kendimizi buluruz. Asıl büyük zorluk, değişim anını kaçırmama kapasitesine sahip olmaktır.”

  La Repubblica: Selahaddin Eyyübi durduruldu

  Egemen Bağış’tan Gezi Parkı eylemleri yorumu #4

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir