Euro
10.1172
0%
Dolar
8.625
-0.03%
Altın
492.17
-0.02%
Borsa
1.386
-0.45%
Bitcoin
353.147
-6.24%
18ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 18 C
  Erdoğan: Öğretmen maaşları memura haksızlık

  Erdoğan: Öğretmen maaşları memura haksızlık

  Erdoğan öğretmenlerin de greve katılması konusunda: "Yılda iki ay. Düz memurun tatili 20 gün. Haksızlık değil mi?" dedi.
  • 25.05.2012 - 14:56

  Erdoğan: Öğretmen maaşları memura haksızlık #1

  Kazakistan gezisinin son gününde, Astana'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan, memurlara toplu sözleşme hakkını kendilerinin verdiğini hatırlattı. Erdoğan'ın hedefinde ise grevekatılan öğretmenler vardı.

  "MİLLET ADINA HAREKET EDİYORUZ"

  Erdoğan şunları kaydetti: "Memurlara toplu sözleşme hakkı veren parti biziz. Yıllar yılı bu ülkede toplu sözleşme hakkı verilmemiş, toplu görüşmede kalmış. Daha ilk toplu sözleşmede memur sendikalarının bu yaklaşımı bizi üzmüştür. Biz, millet adına hareket ediyoruz, kendi adımıza değil. Bu sendikalar sadece kendi menfaatleri adına hareket ediyorlar. Bu ne kazandırır ne kaybettirir. Biz enflasyona işçimizi, memurumuzu ezdirmeyeceğiz. Enflasyon üzerinde bir zam yaptıysak onu geri almayacağız."

  "NEREYE GİDİYORSUN KARDEŞİM?"

  Memurun istediği zam oranına da değinen Erdoğan: "Burada 3,5+4 denilmiştir. Nihai neticesi bu demek değildir. Yılsonu itibarıyla, enflasyon tek haneliye, 7.5'in altına düşmezse örneğin 1 puan kaldıysa biz farkını ödeyeceğiz. Enflasyona ezdirmeyeceğiz. Bakıyorsunuz 7,5+7,5; 10+10 istiyorlar. Nereye gidiyorsun kardeşim? Bizi siz Yunanistan mı yapmak istiyorsunuz? İspanya'nın durumuna mı düşürmek istiyorsunuz?" dedi.

  "BU HAKSIZLIK DEĞİL Mİ?"

  Öğretmenlerin de teklif edilen zam oranını beğenmeyen memurla birlikte greve katılmalarına değinen Başbakan Erdoğan şu ifadelere yer verdi: "Öğretmenlerle ilgili bir teklif var. Bu camia benim en çok saygı duyduğum kesimdir. Onlara ek ödenek olarak resen 100 lira daha verelim. Bir öğretmenin en düşük olanı 1624 lira alıyor. Ne karşılığı alıyor? Haftada 15 saat karşılığı alıyor. Peki, düz bir memur ne kadar çalışıyor? 40 saat. 40 saat için bu rakamın altında alanlar da var. Öğretmen ek ders verirse, bunun üstünde alıyor. Bir de tatili var. Yılda iki ay. Düz memurun tatili ise 20 gün. Şimdi soruyorum; bu haksızlık değil mi? Bundan sonraki süreç hakem heyetine gidiyor. Nihai kararı verecek. Ana muhalefet partisi "arkanızdayız" diyor. Bağırıyor, çağırıyor niye? Çünkü sırtında küfe yok. Atıp tutuyor. Diyorum ya bu adam (CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu kastediyor) 5 tane koyun verin kaybedip gelir. Bunun genel müdürlük yaptığı dönemde SSK'nın durumu ortada. Bunu en iyi Tansu hanım tanır. Başaramamıştır, göndermişlerdir. Ondan sonra ihtilal hükümeti bunu görevine geri getirmiştir."

  "ÖĞRETMENİN TATİL SÜRESİ KISALTILIYOR"

  Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, okul kapandıktan sonra 5 hafta süreyle, haftada 36 saat olmak üzere 258 bin öğretmen için eğitim programı tertip ettiklerini belirtti.

  Öğretmenlerin yüksek lisans ve doktora yapmasını teşvik ettiklerini vurgulayan Dinçer, şöyle konuştu: "İl müdürlerine talimat verdim, yüksek lisans veya doktora yapmak isteyen öğretmenlere izin vereceksiniz, ders programlarını buna göre ayarlayacaksınız diye. Biz, bu sene haziran ayının 8'inden sonra, okul kapandıktan sonra 3 hafta süreyle ve eylül ayında okul açılmadan iki hafta önce toplam 5 hafta süreyle, haftada 36 saat olmak üzere 258 bin öğretmenimiz için eğitim programı tertip ediyoruz. Bunu her yıl yapacağız, hatta ara dönemlerde yapacağız, hafta sonlarında yapacağız. Biz öğretmenlerin yetişmesi ve gelişmesi için elimizden geleni yapacağız."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir