Euro
10.3706
0.5%
Dolar
8.8686
0.58%
Altın
495.52
-0.14%
Borsa
1.384
-0.57%
Bitcoin
370.002
-3.04%
19ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 19 C
    Kılıçdaroğlu tazminatları CHP'li vekillerin maaşından ödeyecek

    Kılıçdaroğlu tazminatları CHP'li vekillerin maaşından ödeyecek

    İftira ve hakaretleri nedeniyle kaybettiği tazminat davalarındaki paraları ödemekte zorlanan Kılıçdaroğlu, CHP'li vekillerin maaşlarının bir kısmını alacak.
    • AA
    • 09.01.2019 - 13:12

    CHP TBMM Grubu basına kapalı olarak, Grup Başkanvekili Engin Özkoç başkanlığında toplandı.

    GRUP KARARI

    Toplantıda, Kılıçdaroğlu hakkında açılan tazminat davaları gündeme geldi. CHP Grubunda, Kılıçdaroğlu'nun kaybettiği tazminatları ödemek üzere bir fon oluşturulması kararlaştırıldı.

    5'ER BİN LİRA YATIRACAKLAR

    Toplantıda, milletvekillerinin üç ayda bir aldığı maaşlarından 5'er bin liranın, bu fona aktarılması oy birliğiyle kabul edildi.

    PARTİ ÜYELERİ DE FONA KATILMAK İSTİYOR

    Ayrıca, parti üyelerinden de bu tazminatları karşılamak üzere talep geldiği belirtildi.

    Parti yönetiminin, bu fona üyelerin de dahil edilebilmesi için bir çalışma başlatması benimsendi.

    Kılıçdaroğlu tazminatları CHP li vekillerin maaşından ödeyecek #1

    "EKONOMİK YAPTIRIMLARLA DURDURAMAZSINIZ"

    Konuyla ilgili açıklama yapan CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, "Genel başkanımız milletin hakkını gasp edenlere karşı mücadelesini sürdürüyor. İktidar mensupları 'önünü nasıl kesebiliriz' kaygısı içinde mahkemelere etki ederek yüzde yüz haklı olduğu davalarda CHP Genel Başkanıyla ilgili tazminat davaları açıyorlar. Bu tazminata karar vermeyen hakimleri değiştirerek kendi kararlarını çıkarıp CHP Genel Başkanını ekonomik olarak çıkmaz içine sokmaya çalışıyorlar.

    CHP Genel Başkanı hakkında bugüne kadar sonuçlanan davalarda bir ceza kesinleşmedi. Üst mahkemelere müracaat edilmiş davalar devam ediyor. Kesinlikle bu yöntemlerle yıldırmanın mümkün olmadığını tarihe not düşmek gerekiyor. CHP Genel Başkanını ekonomik yaptırımlarla durduramazsınız, engelleyemezsiniz" diye konuştu.

    "ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYUYORUZ"

    Tazminat davalarından çıkacak sonuçlara karşı CHP ailesi olarak ellerini taşın altına koyacaklarını kaydeden Özkoç, şöyle devam etti: "Bu tazminat davaları neticelendirildiğinde, sizin baskınızdan çıkan cezalara karşı CHP ailesi olarak biz milletvekilleri elimizi taşın altına sokuyoruz. Kendi maaşlarmızdan CHP Genel Başkanı ile ilgili bugün alınacak bütün kararların bedelini ödemeye hazırız. Çünkü biz bir tarihin bugünkü temsilcileriyiz. Kurtuluş Savaşındaki baskılarla boyun eğdirilemediyse bugün de iktidarın diktatörce tutumları neticesinde genel başkanımıza boyun eğdiremeyecekler. Biz bu kararı aldık. Yolumuza devam edeceğiz. Bütün gelirlerimiz gasp edilse de milletin hakkı ve hukukunu savunmaya devam edeceğiz. CHP olarak mazlumun hakkını savunmaktan bizleri kimse alıkoyamayacaktır."

    "KEMAL BEY'İN TAKDİRİNE BIRAKTIĞIMIZ BİR KONU DEĞİLDİR"

    Engin Özkoç, Kemal Kılıçdaroğlu'nun bu kararı kabul etmemesi durumunda nasıl bir yol izleyeceklerinin sorulması üzerine "Bu Kemal Beyin taktirine bıraktığımız bir karar değildir. O yüzden Kemal Beyin bilgisi dışında bu kararı aldık. Kemal Bey, CHP'nin genel başkanıdır. Ancak CHP demokrasi ile alır kararlarını. Kendi kararlarımızı bu mücadelede önümüze çıkarılan engelleri yıkmak için alıyoruz. Bu CHP'nin onur meselesidir. Biz bu onur meselesinin bekçileriyiz" dedi.

    Kılıçdaroğlu tazminatları CHP li vekillerin maaşından ödeyecek #2

    Kılıçdaroğlu tazminatları CHP li vekillerin maaşından ödeyecek #3

    Günün önemli gelişmeleri VİDEO

    İlginizi Çekebilir

    Görüş Bildir