Petrol
111.52
0.36%
Euro
17.5562
0.50%
Dolar
16.4054
0.25%
Altın
975.29
0.05%
Borsa
2431
0.00%
Bitcoin
480.737
-1.43%
25ºC
İstanbul
Güneşli 25 C

  Yürümek oturmanın zararlı etkilerini ortadan kaldırıyor

  Günde 8 saatten fazla oturanların "orta seviyede" egzersiz ve en az bir saat tempolu yürüyüş yapılması gerekiyor.
  • 28.07.2016 - 12:50
  Yürümek oturmanın zararlı etkilerini ortadan kaldırıyor

  Egzersizz

  ABD, Batı Avrupa ve Avustralya'da yapılan, 45 yaş üstü bir milyondan fazla kişinin katıldığı 13 farklı çalışmayı inceleyen araştırmacılar,  60 ila 75 dakika süreyle yapılan fiziksel aktivitenin, 8 saatten fazla oturmanın yol açtığı yüksek ölüm riskini ortadan kaldırdığını belirledi.

  UZUN SÜRE OTURMANIN ZARARLARI

  Çalışmayı yürüten ekipte yer alan, Norveç'teki Sogn & Fjordane Üniversitesinde görevli Lars Bo Andersen, uzun süre oturmanın, insülin seviyesini yükselttiği ve metabolizmayı yavaşlattığı için diyabet ve kalp hastalıkları başta olmak üzere birçok rahatsızlık riskini artırdığını ifade etti.

  TELEVİZYON KARŞISINDA SAATLER GEÇİRMEK

  Andersen, televizyon karşısında saatler geçirmenin ofiste oturarak çalışmaktan daha tehlikeli olabileceğine dikkati çekerek, "Birçok insan sadece televizyon izlemiyor aynı zamanda yağlı atıştırmalıklar tüketiyor." dedi.

  SABAHLARI KOŞARAK İŞE GİDİN

  Çalışmaya katılan Norveç Spor Bilimlerinden Ulf Ekelund, yaptığı açıklamada, öğle yemeği vaktindeki yürüyüşle, sabahları koşuyla veya işe bisikletle gitmeyle yapılabilecek egzersizlerin önemine dikkati çekti.

  OTURMAK SİGARA KADAR ZARARLI

  Bütün gün egzersiz yapmadan oturmanın obezite ve sigara kadar tehlikeli olduğu sonucuna ulaşıldı.

  1 SAATLİK AKTİVİTE BİLE YETMEZ

  Tüm gün oturarak çalışmanın ardından evde beş saat veya daha uzun süre televizyon karşısında vakit geçirmenin ortaya çıkardığı zararı, bir saatlik aktivitenin bile gideremeyeceği kaydedildi.

  Daha önce yapılan araştırmalar, uzun süreli oturmanın kalp rahatsızlıkları, kanser ve erken ölüm riskini artırdığını ortaya koymuştu.

  Çalışmanın sonuçları Lancet dergisinde yayınlandı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir