Petrol
78.48
-1.10%
Euro
19.578
0.34%
Dolar
18.6421
0.04%
Altın
1.066
0.53%
Borsa
4827
-3.46%
Bitcoin
318.224
-0.96%
11ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 11 C

  Gaziantep Kalesi'nin altındaki tarihi tüneller turizme açılacak

  Şehrin altındaki metrelerce uzunluğundaki tünel ve mağaralar, 1 yıl süren kazı çalışmalarının ardından gün yüzüne çıkarıldı. Tünellerin ikinci aşamada turizme kazandırılması planlanıyor.
  • DHA
  • 26.05.2021 - 11:13
  • Güncelleme : 26.05.2021 - 11:16
  Gaziantep Kalesi'nin altındaki tarihi tüneller turizme açılacak

  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Koruma Uygulama ve Denetim Şube Müdürlüğü, 1 yıla yakın süredir kale altında yer alan, birçok koldan oluşan ve kilometrelerce uzunluğa sahip tünel ve mağaraların kazı çalışmalarını gerçekleştirirken, tünel ve mağaralar ışıklandırıldı.

  Bazı bölgelerde tünellerin ucuna ulaşılabilmesi için kazılar sürerken, Büyükşehir Belediyesi Koruma Uygulama ve Denetim Şube Müdürü Serdar Murat Gürsel, yapılan çalışmanın şehre artı değer katacağını söyledi.

  TEMİZLİKLERİ 1 YIL ALDI

  Şube Müdürü Gürsel, kale altında yer alan tünellerin tarihte hem saldırılara karşı korunma hem de yaşam alanı olarak kullanıldığını söyledi. İçi hafriyat ve molozlarla dolu olan tünellerin temizlenmesinin 1 yıla yakın zaman aldığını anlatan Gürsel, "Gaziantep Kalesi'nin altında yer alan bu tünel ve mağaralar ilk belirlediğimizde molozlarla doldurulmuş şekildeydi. Geçmiş dönemlerde bu tip mağaraları insanlar, saldırı altında oldukları döneminde dışarı çıkmadan içerideki bu gizli bölmelerden su haznelerine ulaşmakta kullanıyorlardı. Bu tünel ve mağaralar hem saldırı hem kaçış hem de yaşamı devam ettirecek suya ulaşmak amacıyla yapılmıştır." dedi.

  Gaziantep Kalesi nin altındaki tarihi tüneller turizme açılacak #1

  "YERİN ALTINDA NE KADAR ÖNEMLİ TARİHİ DEĞERLERİMİZ OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ"

  Gürsel, kale altında yer alan tünellerin restorasyonu ile turizmde hedef yükseltileceğini ve Gaziantep Kalesi'nin kent için cazibe merkezi haline dönüşeceğini dile getirerek, "Gaziantep Kalesi içindeki bu tünellerin koruması ve restorasyonlarını yaparak turizme kazandırmayı hedefledik. Bu tarihi tünellerle yerin üstünde olduğu kadar yerin altında da ne kadar önemli tarihi değerlerimizin olduğunu görüyoruz." diye konuştu.

  Gaziantep Kalesi nin altındaki tarihi tüneller turizme açılacak #2

  PROJELENDİRME AŞAMASINA GELİNDİ

  Tünellerin gerekli düzenlemelerin tamamlanmasıyla ziyaretçilere açılacağını belirten Gürsel, "Kale içinde oluşturacağımız tabela ve yönlendirmelerimizle bu tüneller turizme kazandırılarak ziyaretçilerimize açılacaktır. Tünellerin temizliği yaklaşık bir yıla yakın süredir devam ediyor. Şu an moloz ve hafriyat temizliklerimiz bitti, projelendirme aşamasına gelindi." dedi.

  Gaziantep Kalesi nin altındaki tarihi tüneller turizme açılacak #3

  Kale altında keşfedilen tünellerin Gaziantep'in en önemli tarihi dokularından Dülük Antik Kenti'ne kadar uzandığını da anlatan Gürsel, bunun kilometrelerce uzunluk anlamına geldiğini belirtip, kazı çalışmalarının ilerleyen süreçte de devam edeceğini kaydetti.

  Gaziantep Kalesi nin altındaki tarihi tüneller turizme açılacak #4

  Gaziantep Kalesi nin altındaki tarihi tüneller turizme açılacak #5

  Gaziantep Kalesi nin altındaki tarihi tüneller turizme açılacak #6

  Gaziantep Kalesi nin altındaki tarihi tüneller turizme açılacak #7

  Gaziantep Kalesi nin altındaki tarihi tüneller turizme açılacak #8

  Gaziantep Kalesi nin altındaki tarihi tüneller turizme açılacak #9

  Gaziantep Kalesi nin altındaki tarihi tüneller turizme açılacak #10  Görüş Bildir