Dolar
8.2778
1.1362%
Euro
9.7175
0.6066%
Altın
1891.59
-0.8553%
Borsa
1126.99
-2.2244%
G. Altın
504.697
0.6031%
Bitcoin
110420.08
-1.2625%
21ºC
İstanbul
Gök gürültülü sağanak yağış 21 C

  Salda Gölü'nün Beyaz Adalar kısmı ziyarete kapatıldı

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un 15 Ekim'den itibaren girişlere kapanacağını açıkladığı Burdur'un Yeşilova ilçesinde bulunan Salda Gölü'nün Beyaz Adalar bölümüne, ziyaretçi girişi yasaklandı.
  • DHA
  • 15.10.2020 - 13:23
  • Güncelleme : 15.10.2020 - 13:23
  Salda Gölü'nün Beyaz Adalar kısmı ziyarete kapatıldı

  Beyaz kumu ve turkuaz mavisi suyuyla son yılların en önemli cazibe merkezleri arasında yer alan, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nce (NASA) Mars'taki Jezero Krateri'yle benzer özellikler gösterdiğinin açıklanması ile daha fazla ilgi gören Salda Gölü'nün Beyaz Adalar kısmına, ziyaretçi girişi bugün itibarıyla yasaklandı.

  BEYAZ ADALAR KORUMAYA ALINDI

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, geçen ay yaptığı açıklamada, "Bilimsel araştırmalar ve raporlar doğrultusunda aldığımız kararla bu yapıların ezilerek azalmasının önüne geçiyoruz. Buna göre, 15 Ekim itibarıyla 'Beyaz Adalar' kısmında göle girilmeyecek, yüzülmeyecek ve plaj kullanılmayacaktır. Bakanlık olarak, Beyaz Adalar bölgesinde yaklaşık 1,5 kilometrelik sahil şeridindeki taşıma kapasitesine bağlı olarak ziyaretçi sayısını belirleyecek çalışmamızı da başlattık." demişti.

  Salda Gölü'nün Beyaz Adalar kısmı ziyarete kapatıldı VİDEO

  BARİYERLER YERLEŞTİRİLDİ

  Bakan Kurum'un açıklaması doğrultusunda Burdur Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Yeşilova Kaymakamlığı tarafından, Beyaz Adalar kısmı girişine ahşap bariyerler yerleştirildi.

  Salda Gölü nün Beyaz Adalar kısmı ziyarete kapatıldı #1

  AÇIK OLAN YERLER

  Girişin yasaklanmasına rağmen Salda Gölü'nü ziyarete gelenler oldu. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri de yasaklanan bölgede kaçak giriş yapanları engellemek için drone'la kontrol yaptı.

  Salda Gölü'ne gelenlerin halk plajı, Doğanbaba Plajı ve Kayabidi Plajı bölgesini ziyaret edip, göle girebileceği kaydedildi.

  "KARARI DOĞRU BULUYORUM"

  Almanya'dan gelen İbrahim Aydınlı, "Millet kullanmasını bilse sıkıntı değil. Millet kullanmasını bilmiyor. Üzücü olan millet çöpünü bırakıp, gidiyor. Burada doğal bir güzellik var. Ne kadar çok insan gelirse o kadar çok kir bıraktığı için sıkıntılı. Bu güzelliğin bozulmaması gerekiyor. Benim şahsi düşüncem kota olması gerekiyor. O da biraz zor. O yüzden bu güzelliği korumak amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın kararını doğru buluyorum." dedi.

  Salda Gölü nün Beyaz Adalar kısmı ziyarete kapatıldı #2

  "ÇAMURLARINI ÇALIP, GİDİYORLARDI"

  Salda Gölü halkından Rahime Akalın, "Gölümüz eskiden çok daha güzeldi. Tertemizdi. İnsanlar biraz kirletti, yasak geldi. Yasak gelmesi gölümüz açısından iyi oldu. Gölümüz kirlenmişti. Çamurlarını çalıp, gidiyorlardı. Kumunu çalıyorlardı. Bu şekilde de güzel oldu, tertemiz oldu gölümüz. Hayırlısı" diye konuştu.

  Salda'yı görmek için geldiğini söyleyen Tatiana Davydova da "Burası muhteşem. Uygulama yerinde, kesinlikle doğru bir uygulama." dedi.

  Salda Gölü nün Beyaz Adalar kısmı ziyarete kapatıldı #3

  Salda Gölü nün Beyaz Adalar kısmı ziyarete kapatıldı #4

  Salda Gölü nün Beyaz Adalar kısmı ziyarete kapatıldı #5

  Salda Gölü nün Beyaz Adalar kısmı ziyarete kapatıldı #6

  Salda Gölü nün Beyaz Adalar kısmı ziyarete kapatıldı #7

  Salda Gölü nün Beyaz Adalar kısmı ziyarete kapatıldı #8

  Salda Gölü nün Beyaz Adalar kısmı ziyarete kapatıldı #9

  Görüş Bildir