Dolar
6.7556
0.0414%
Euro
7.6523
-0.0731%
Altın
1713.76
-0.0262%
Borsa
109536.92
0.39%
G. Altın
372.133
-0.0002%
Bitcoin
65964.95
0.0815%
18ºC
İstanbul
Açık 18 C

  Osmanlı'yı denizler hakimi yapan Kaptanıderya: Barbaros

  "Kanuni devrinin iki büyük siyaset yapıcısı, iki devlet adamı vardır. Biri Veziriazam İbrahim Paşa, diğeri de vezir, Kaptanıderya Barbaros Hayreddin Paşa"
  • AA
  • 05.07.2018 - 12:26

  Osmanlı'yı denizler hakimi yapan Kaptanıderya: Barbaros

  İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İdris Bostan, Barbaros Hayreddin Paşa'nın Midilli Adası'nda dünyaya geldiğini ve Osmanlı Devleti'nde 2. Bayezid, Yavuz Sultan Selim ve özellikle Kanuni Sultan Süleyman devirlerinde etkili olduğunu söyledi.

  Barbaros unvanına önce kardeşi Oruç Reis'in sahip olduğunu, onun ölümünün ardından bu unvanın bütün Akdeniz dünyasında Hayreddin Paşa için kullanıldığını dile getirdi.

  SULTAN SÜLEYMAN ONU VEZİR YAPIYOR

  "Barbaros, Akdeniz'de gezen bütün Hristiyan gemilerine ya da sahillerine akın yapıp yağmalıyor. Kuzey Afrika'da önemli bir egemenlik kuruyor. Bu arada Tunuslular da mücadele ediyor. Kanuni Sultan Süleyman padişah olunca Akdeniz'e yeniden bir düzen vermek amacıyla ve Barbaros'un denizcilik bilgisinden istifade etmek için 1533’de İstanbul'a davet ediyor. İstanbul'a döner dönmez de Kanuni onu vezir yapıyor ve divan toplantılarına iştirak ediyor." diye konuştu.

  BARBAROS DENİZDEN SULTAN SÜLEYMAN KARADAN

  Bostan, şöyle devam etti: "Barbaros, 1534 senesinin kış ve baharını gemi inşasıyla geçiriyor. İspanya baskısı altındaki Tunus’a gidiyor. Daha önce Malta'ya sürülen Rodos Şövalyeleri ile mücadele ediyor. 1538 yılında Andrea Doria komutasındaki Haçlı donanmasını Preveze'de mağlup ediyor. O sırada Kanuni Sultan Süleyman da kara ordusuyla Boğdan'da Bender kalesini fethediyor, bir başka donanma Hadım Süleyman Paşa komutasında Kızıldeniz’den hareket ederek, Portekiz’e karşı Hindistan’a sefer düzenliyordu.

  PREVEZE İLE AVRUPALILAR 'OSMANLI ASLA YENİLEMEZ' ANLAYIŞINA KAPILDI

  Preveze Avrupa nezdinde en önemli zaferdir. Preveze ile Avrupalılar, 'Osmanlı asla yenilemez' anlayışına kapıldı. Osmanlı'yı aslında büyük yapan denizlerdeki zaferlerdir. Her sene 100'den fazla yeni gemiyi Akdeniz'e çıkartıyordu. Bu yüzden başka devletler Osmanlı'nın gücüne erişemiyor ve egemenliğini kabul ediyordu."

  BARBAROS HAYRETTİN PAŞA'NIN ÇOK KONUŞULAN SANCAĞI

  Barbaros Hayreddin Paşa’nın, Beşiktaş’taki Deniz Müzesi’nde bulunan sancağının en üstünde “Allah’tan bir yardım ve yakın bir fetih var. (Ya Muhammed) Mü’minlere müjde ver” (Saff Suresi 13.) ayet-i kerimesi bulunuyor. (Altta)

  Ortasında bulunan kılıç ise Zülfikar demek oluyor.  Zülfikar, Hz. Muhammed (S.A.V)’in damadı ve evliyaların pîri olan Hz. Ali’nin çatal şeklindeki meşhur kılıcının adı. Hayreddin Paşa’nın sancağında, Zülfikar’ın yanındaki “beyaz el” ise “Pençe-i Âl-i Aba”yı yani Hazreti Muhammed (S.A.V.) kızı Hz. Fatma (r.a.) damadı Hz. Ali (r.a.) ile torunları Hz. Hasan (r.a.) ve Hz. Hüseyin (r.a.) olmak üzere 5 kişiyi temsil ediyor.

  Görüş Bildir