Petrol
85.22
0.22%
Euro
17.8208
-0.13%
Dolar
18.431
0.09%
Altın
972.98
-0.02%
Borsa
3282
0.00%
Bitcoin
352.193
-0.04%
16ºC
İstanbul
Açık 16 C

  Avrupa Parlamentosu Google'ı bölmek istiyor

  Avrupa Parlamentosu (AP) internet devi Google'a birkaç şirkete bölünmesi için çağrısında bulunacak.
  • 22.11.2014 - 16:41
  Avrupa Parlamentosu Google'ı bölmek istiyor

  google

  Avrupa genelinde nüfusun yüzde 90'ından fazlasının internette arama motoru olarak Google'ı kullanması üzerine harekete geçen AP, Google'ın çevrimiçi arama ve diğer ticari servislerinin ayrılması yönünde çağrı taslağı hazırladı.

  GOOGLE'IN TEKEL OLMASI İSTENMİYOR

  The Times gazetesinin haberine göre 2011 yılında, bazı küçük özel arama şirketleri, kullanıcıların sitelerini Google arama sonuçlarında kolayca bulamadığı gerekçesi ile Google'ı Avrupa Parlamentosu'na şikâyet etti. Şikayetleri haklı bulan ve Google'ın tekel olmasını istemeyen AP, internet pazarında rekabet uzun vadeli olarak sağlanması yönünde bütünlüklü bir çözüm olarak internet arama siteleri ile ticari servislerin ayrıştırılmasını görüşme' çağrısında bulunma kararı aldı.

  GOOGLE'A KARŞI EN SALDIRGAN ÜLKE ALMANYA

  Parlamentonun Google'ı bölmek gibi bir gücü yok, ancak Google'a soruşturma düzenleyerek antitröst baskı uygulayabilir. Almanya bu konuda Google'a karşı en 'saldırgan' ülke konumunda. Zira Almanya Adalet Bakanı Google'a arama sonuçlarında şeffaf olma konusunda çağrıda bulunmuştu.

  EYLÜL AYINDA SORUŞTURMA AÇILDI

  Google ve AB önümüzdeki yılın başlarında bir anlaşmaya varacaktı ancak Microsoft ve bazı diğer firmalar şikayetçi olduğu için Eylül ayında soruşturma açıldı. AP, gelecek hafta teklif için son kez gözden geçirecek. Teklifin bir sonraki Perşembe günü oylanması bekleniyor.


  Görüş Bildir