Euro
9.0228
0.53%
Dolar
7.4103
0.58%
Altın
441.91
-0.28%
Borsa
1.542
-0.59%
Bitcoin
236.250
-1.38%
13ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 13 C

  Bor madeninden üretilen 'borofen' yeni süper iletken

  Bor mineralinden üretilen borofenin, süper hızlı bilgisayarlardan pillere, transistörlerden dokunmatik ekranlara, birçok alanda 'grafen'in yerini alacak bir malzeme olabileceği ortaya çıktı.
  • AA
  • 25.04.2019 - 03:57
  • Güncelleme : 25.04.2019 - 03:57
  Bor madeninden üretilen 'borofen' yeni süper iletken

  Uzmanlar, borofenin, ısıyı ve elektriği en iyi ileten malzeme olarak kabul edilen ve çelikten 200 kat daha güçlü olan grafenden, daha güçlü ve esnek olduğunu söylüyor.

  MIT Technology Rewiew adlı bilim sitesi, borofenle ilgili araştırmayı, "Üzgünüz grafen- Herkesi heyecanlandıran yeni mucizevi malzeme borofen" başlığıyla duyurdu.

  Bor madeninden üretilen borofen yeni süper iletken #1

  AB, GRAFEN İÇİN 1 MİLYAR EURO HARCADI

  Haberde, özetle şu ifadeler yer aldı:

  "Kısa bir süre öncesine kadar grafen, en yeni mucizevi malzeme olarak kabul ediliyordu. Süper güçlü, atom kalınlığındaki bu karbon "kümes teli", borular, toplar ve çeşitli ilginç şekiller oluşturabiliyor. Malzeme mühendisleri, elektriği iletebildiği için grafen tabanlı bilgisayar işlemciliği ve grafen çip endüstrisi çağının başlayabileceğinden söz ediyordu. Avrupa Birliği, grafen endüstrisi için bir milyar euroluk kaynak tahsis etti.

  Bor madeninden üretilen borofen yeni süper iletken #2

  EN HEYECAN VERİCİ MALZEME: BOR ATOMLARI

  Bu cesur, grafen tabanlı dünya henüz yaşama geçmedi, ancak diğer iki boyutlu malzemelerle ilgili yeni bir arayış başlattı. Ve bunlar arasında en heyecan verici malzeme; kristal benzeri yapılar oluşturabilen tek katmanlı bor atomları oldu.

  Bor madeninden üretilen borofen yeni süper iletken #3

  DAHA GÜÇLÜ PİLLER İÇİN MALZEME OLABİLİR

  Borofenin bu kadar heyecan yaratmasının nedeni, olağanüstü geniş bir uygulama alanı için uygun olması. Elektro-kimyacılar, borofenin daha güçlü lityum-iyon pillerde anot malzeme olabileceğini düşünüyor. Kimyacılar, borofenin katalitik kabiliyetlerinden büyülenmiş durumda. Ve fizikçiler de borofenin farklı atom ve molekülleri algılama kapasitesini test ediyor.

  Bor madeninden üretilen borofen yeni süper iletken #4

  1990'LARDA KEŞFEDİLDİ

  Borofenin çok eski olmayan bir geçmişi var. Fizikçiler, bu malzemenin varlığını 1990'larda, bor atomlarının nasıl tek boyutlu bir tabaka oluşturabileceğini gösteren bilgisayar simülasyonlarıyla keşfetti.

  Ancak bu malzeme, 2015'teki kimyasal buhar çökeltme deneylerine kadar sentezlenmedi. Bu deneyde sıcak gaz halindeki bor atomları saf gümüşün serin yüzeyinde yoğunlaştırılıyor. Gümüş atomlarının dizilimi, bor atomlarını benzer bir kalıba girmeye zorluyor ve her bir atom altı kadar atoma bağlanarak düz bir altıgen yapı oluşturuyor.

  Ancak bor atomlarının önemli bir bölümü sadece dört ya da beş atoma bağlanıyor ve bu da yapıda bir boşluğa neden oluyor. Borofen kristallerini bu boşluk desenleri özel kılıyor.


  Bor madeninden üretilen borofen yeni süper iletken #5

  GRAFENDEN DAHA GÜÇLÜ VE DAHA ESNEK

  Bu sentezden beri kimyacılar, borofenin kimyasal içeriklerini tanımlamaya çalışıyordu. Bunun sonunda borofenin, grafenden daha güçlü ve daha esnek olduğu görüldü. Borofen, elektriği ve ısıyı iletebilmesinin yanında bir süper-iletken. Borofen aynı zamanda hafif ve oldukça reaktif. Bu da borofeni bataryalarda metal iyonları depolamak için ideal bir aday haline getiriyor."

  Bor madeninden üretilen borofen yeni süper iletken #6

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir