Euro
9.9283
-1.08%
Dolar
8.3536
-1%
Altın
487.42
-0.98%
Borsa
1.404
0.76%
Bitcoin
332.129
-4.13%
34ºC
İstanbul
Güneşli 34 C
  Falcon Heavy uzaya fırlatıldı

  Falcon Heavy uzaya fırlatıldı

  SpaceX ve Tesla şirketlerinin kurucusu milyarder iş adamı Elon Musk roketin içerisine Tesla Roadster aracını da koydu. Roadster uzaya giden ilk otomobil unvanını elde etti.
  • Haber Merkezi
  • 07.02.2018 - 00:30

  SpaceX firmasının Dünya’nın en güçlü roketi olarak bilinen Falcon Heavy modeli, Cape Canaveral uzay üssünden fırlatıldı.

  Patlatıldıktan üç dakika sonra, sürat artırıcı roketlerinden ayrılan Falcon Heavy ve ikinci etap Dünya yörüngesine doğru ilerledikçe en riskli bölümün sona erdiği bildirildi.

  SpaceX, Falcon Heavy roketini fırlattı GALERİ

  GÖREVİ TAMAMLAYIP DÖNDÜLER

  2 roket görevini tamamladıktan sonra sorunsuz dünyaya geri döndü. Falcon Heavy ise önümüzdeki saatler boyunca, Dünya’nın Van Allen radyasyon bandını dolaşacak.

  Falcon Heavy uzaya fırlatıldı #1

  UZAY UÇUŞLARI

  Uzmanlar, ilk defa bir hükümet yerine özel bir şirket tarafından yıllarca uzaya yük taşıyan Falcon 9 roketinin turbo şarjlı versiyonunun piyasaya sürülmesi ile uzay uçuşunda önemli bir kilometre taşı konulduğuna dikkat çekiyorlar.

  Bu arada Falcon Heavy’in ilk kez bir otomobil taşıması uzay yolculuğuna olan ilgiyi artırdı.

  Falcon Heavy uzaya fırlatıldı #2

  ARABAYA MANKEN OTURTTULAR

  Elon Musk’ın diğer firması Tesla tarafından üretilen elektrikli bir spor otomobil kırmızı Roadster’ın sürücü koltuğunda SpaceX’in gömlek giysilerinden birini giymiş bir manken oturdu.

  Falcon Heavy’in ilk uçuşu ile daha büyük roketler geliştirmek için SpaceX’e güç verdiğini belirten uzmanlar Musk’un Mars’a insanları gönderme hayalini gerçekleştirmesine yardımcı olabileceğini ifade ediyorlar.

  Falcon Heavy uzaya fırlatıldı #3

  Falcon Heavy uzaya fırlatıldı VİDEO

  Falcon Heavy uzaya fırlatıldı #4

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir