Euro
11.1283
-0.08%
Dolar
9.5862
0.02%
Altın
557.01
0.01%
Borsa
1.493
0.88%
Bitcoin
603.749
1.59%
11ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 11 C

  Güneş'teki güçlü radyasyon fırtınası Dünya’ya ulaştı

  Güneş’in yüzeyinde pazar günü gerçekleşen büyük koronal (taçküre) kütle atımının sebep olduğu radyasyon fırtınası, dün Dünya’ya ulaştı.
  • Ajanslar
  • 23.06.2015 - 09:11
  Güneş'teki güçlü radyasyon fırtınası Dünya’ya ulaştı

  Amerikan Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA), 21 Haziran’da meydana gelen büyük Güneş patlamasının etkilerinin, dün öğle saatlerinden itibaren görüldüğünü açıkladı.

  Güneş teki güçlü radyasyon fırtınası Dünya’ya ulaştı #1

  Güneş'teki güçlü radyasyon fırtınası Dünya’ya ulaştı VİDEO

  GPS SİSTEMLERİNDE SORUN YAŞANABİLİR

  Açıklamada, enerji şebekeleri ile GPS sistemlerinde sorunlar yaşanabileceğini ve kutup bölgelerinde parlak Auroralar (kutup ışıkları) gözlemlenebileceği kaydedildi. NOAA uzmanları, Güneş’teki faaliyetin çok güçlü olduğunu, radyasyon fırtınasının olağandan daha süratli bir şekilde Dünya’ya ulaştığını, 2005 Eylül’ünden beri görülen en şiddetli patlama ile karşılaşmış olabileceklerini kaydetti. Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) Güneş Dinamikleri Gözlemevi (SDO) uzay aracı da söz konusu Güneş patlamasını görüntüledi.

  Güneş teki güçlü radyasyon fırtınası Dünya’ya ulaştı #2

  GÜBEŞ FIRTINASI

  Güneş fırtınaları, yüzeydeki güçlü radyasyon patlamaları ile meydana geliyor. Zararlı radyasyon, Dünya’ya ulaştığında atmosferi geçemiyor ve insanlara fiziksel bir etkisi olmuyor. Ancak iletişim kanallarında kesintiler meydana getirebiliyor.

  Güneş teki güçlü radyasyon fırtınası Dünya’ya ulaştı #3

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir