Petrol
93.7
0.05%
Euro
18.2677
-0.05%
Dolar
17.9612
0.07%
Altın
1.018
0.11%
Borsa
298
0.00%
Bitcoin
425.585
-0.97%
31ºC
İstanbul
Güneşli 31 C

  İnternet HTTP2 ile hızlanacak

  İnternet taramalarını hızlandırması beklenen yeni bir protokol onaylandı.
  • 20.02.2015 - 10:09
  İnternet HTTP2 ile hızlanacak

  fwe

  Her internet adresinin başına gelen HTTP'nin 2'nci sürümüne geçiş gerçekleştiğinde internette sörf daha hızlı hale gelecek. HTTP 2'ye geçiş gerçekleştiğinde son 15 yıldır gerçekleşen ilk büyük güncelleme de hayata geçmiş olacak.

  PROTOKOL KABUL EDİLDİ

  IESG kısa adlı İnternet Mühendisliği Yönetim Grubu'nun üst düzey üyelerinden biri olan Mark Nottingham Çarşamba günü yazdığı blogda protokolün kabul edildiğini bildirdi.

  DÜZENLEMELER YAPILACAK

  Nottingham yeni standardın uygulanmadan önce edit edileceğini ekledi. Geliştiricileri, sayfaların daha hızlı yüklenmesini sağlayacak ve şifrelemeyi artıracak olan yeni standardın ileriye doğru büyük bir adım olacağına inanıyor.

  Nottingham geçen yıl Ocak ayında yazdığı başka bir blogda, HTTP/2'nin olası yararlarını açıklamıştı.

  YENİ SÜRÜM ŞİFRELEMELERİ KOLAYLAŞTIRACAK

  Protokolü yeniden icat etmeye çalışmak yerine, eskisi ile uyumlu yeni bir uygulama yaratmak istediklerini söyleyen Nottingham'a göre yeni sürüm, internetin şifreleme teknolojilerini kullanmayı daha kolay hale getirerek.

  Hiper-metin aktarım protokolü - HTTP - tarayıcıların sayfaları işlemek için sunucularıyla iletişim kurmasına aracılık ediyor.

  "SİHİRLİ DEĞNEK DEĞİL"

  Ama Nottingham, HTTP/2'nin "Sihirli bir internet performans değneği" olmadığını da ekledi.

  İnternet sayfası yükleme sürelerini yarı yarıya geliştirmek yerine, "Yeni protokolü, performansın önündeki bazı önemli engellerin kaldırılması olarak görmek daha doğru olur. Tarayıcılar ve sunucular bundan nasıl ve ne zaman yararlanacağını öğrenince, performans aşamalı olarak iyileşecektir." diye yazdı.

  Protokol, son yıllarda kullanılmakta olan ve SPDY olarak adlandırılan Google teknolojisine dayanıyor. Google, Chrome tarayıcısında HTTP/2 protokolüne geçecek.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir