Euro
15.3363
0.01%
Dolar
13.5322
0.70%
Altın
789.9700
0.49%
Borsa
1,979.83
-5.08%
Bitcoin
571.226
-0.55%
1ºC
İstanbul
Çok bulutlu 1 C

  İTÜ'den yerli yüz tanıma sistemi

  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) tarafından, tamamen yerli ve milli imkanlarla yüz tanıma sistemi geliştirildi.
  • AA
  • 25.05.2019 - 23:32
  • Güncelleme : 25.05.2019 - 23:32
  İTÜ'den yerli yüz tanıma sistemi

  Elektronik Haberleşme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tayfun Akgül, tasarladıkları yüz tanıma sisteminin, İTÜ Arı Teknokent firması ArtGe Teknoloji'nin ticari ürünü olarak kullanımına başlandığını söyledi.

  İTÜ den yerli yüz tanıma sistemi #1

  GİRİŞ ÇIKIŞLARDA, TELEFON VE BİLGİSAYARLARDA

  Çok amaçlı bir sistem geliştirdiklerini anlatan Akgül, "Kapı giriş-çıkışlarında yüz tanıma sistemi başarılı bir şekilde çalışıyor. Cep ve web modülüyle akıllı telefonlar ve bilgisayarlarda parola niyetine sistemi açmak için de kullanılabiliyor." diye konuştu.

  DAHA UCUZ VE DAHA FONKSİYONEL

  Yazılımın, dünyaca ünlü firmaların geliştirdiği sistemlere göre daha az maliyetli olduğunu bildiren Akgül, daha fonksiyonel ve güvenli kullanım sunduğunu kaydetti.

  İTÜ den yerli yüz tanıma sistemi #2

  TAMAMEN YERLİ YÜZ TANIMA SİSTEMİ

  Yüzde 100 yerli ve milli sistem geliştirmek ve ülkenin hizmetine sunmaktan onur duyduklarını dile getiren Akgül, sistemin basit bir yüz tanıma yazılımı olmadığını, ölçeklenebilir bir platform yaratıldığının altını çizdi.

  Akgül, sistemin her işletim sistemi ve donanımda çalışabildiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

  "Webcam, IP kamera, gece görüşü ve hatta termal kamera dahil her türlü amatör-profesyonel, ucuz-pahalı kamera ile çalışıyor ve çok başarılı sonuçlar elde ediliyor. Önümüzdeki dönemde hem güvenlik ve savunma, hem de finans sektöründe, özellikle ATM'lerde bu yazılımı görebileceğiz. Tansel Akgül ile kurduğumuz ArtGe Teknoloji üzerinden FaceCapt adıyla ürünü tescilledik. Öncelikli hedefimiz Orta Doğu ve Afrika pazarına açılmak."

  İTÜ den yerli yüz tanıma sistemi #3

  SİSTEM, ALDATMALARA KARŞI TEST EDİLİYOR

  Sistemin geliştirilme sürecinin 6 yıl, test sürecinin de 2 yıl sürdüğünü anlatan Akgül, "Şu anda canlılık testini gerçekleştiriyoruz. Telefonun, kameranın ya da bilgisayarın karşısındaki kişinin, bir insan suratı mı yoksa tabletten gösterilen bir fotoğraf mı? Sistem bunları da çözmek üzere." ifadelerini kullandı.

  Yazılım güvenliğinin önemine dikkati çeken Akgül, Türkiye'nin yerli ve milli yazılımlar geliştirmesinin, dışa bağımlılığı önemli ölçüde azaltacağını vurguladı.


  Görüş Bildir