Euro
10.4288
1.16%
Dolar
8.8674
1.2%
Altın
499.22
1.7%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
380.635
0.30%
17ºC
İstanbul
Açık 17 C

  NASA yeni nesil astronot giysilerini tanıttı

  NASA, Artemis programı kapsamında Ay’a insanlı uçuşlarda kullanılacak yeni nesil uzay giysilerini görücüye çıkardı
  • AA
  • 17.10.2019 - 10:14
  • Güncelleme : 17.10.2019 - 10:14
  NASA yeni nesil astronot giysilerini tanıttı

  ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Ay'a yeniden insanlı seferler düzenleyecek Artemis görevi için çalışmalar yürütüyor. Yeni Ay görevleri için astoronot kıyafetleri üretecek şirket, Washington’daki ajansın merkezinde düzenlenen etkinlikte, giysilerin prototiplerini tanıttı.

  NASA Başkanı Jim Bridenstine’ın da katıldığı tanıtım etkinliğinde, "Araç Dışı Hareket Keşif Ünitesi" (xEMU) ve "Orion Personel Kurtarma Sistemi" (OCSS) adları verilen uzay giysisi prototipleri görücüye çıkarıldı.

  NASA

  YENİ AY GİYSİSİ

  Daha önce NASA'nın Apollo görevleri için üretilen ve halen Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki (UUİ) uzay yürüyüşlerinde kullanılan "Araç Dışı Hareket Ünitesi"nin (EMU) geliştirilmiş hali olan xEMU'nun, yüzey keşif faaliyetlerinde ve uzay yürüyüşlerinde kullanılması planlanıyor.

  nasa

  YENİ ORION GİYSİSİ

  Personel taşıyıcı Orion uzay mekiklerinde kullanılmak üzere tasarlanan acil durum giysisi OCSS'nin ise fırlatış gününde, Ay yakınındaki riskli uçuşlarda ve Dünya'ya dönüş aşamasında, araç içinde astronotlara koruma sağlaması planlanıyor.

  nasa

  NASA, AY'A İNSAN GÖNDERECEK

  NASA, Artemis programı kapsamında, 2024 yılına kadar Ay'a insanlı seferler düzenlemeyi amaçlıyor. 2028 yılına kadar sürmesi planlanan seferlerin ardından Ay yörüngesinde bir uzay istasyonu kurulacak ve burası basamak olarak kullanılarak, Mars'a insanlı seferler düzenlenecek.

  nasa

  nasa

  Aşağıdaki bağlantıdan Ensonhaber Teknoloji Instagram hesabını takip ederek güncel teknoloji haberlerine anında ulaşın.

  @eshteknoloji

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir