Euro
10.3832
0.72%
Dolar
8.8438
0.93%
Altın
497.39
1.32%
Borsa
1.401
0%
Bitcoin
392.282
2.54%
15ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 15 C

  NASA'nın iyonosferi inceleyecek uydusu fırlatıldı

  NASA, iyonosferi inceleyecek yeni uydusunu, dün akşam saatlerinde yörüngeye gönderdi.
  • AA
  • 11.10.2019 - 11:31
  • Güncelleme : 11.10.2019 - 12:01
  NASA'nın iyonosferi inceleyecek uydusu fırlatıldı

  NASA; 2017 yılında,  güneş rüzgarları ve diğer uzay hava olaylarının iyonosferle nasıl etkileşime girdiğini incelemek için bir görev gerçekleştirmek istemiş, ancak bu görev ertelenmişti. NASA daha sonra, atmosferin daha üst bölgesinin incelenmesi amacıyla Gold ismi verilen bir uyduyu geçtiğimiz yıl yörüngeye yerleştirmişti.

  Şimdilerde ise iyonosferi bir kez daha incelemek isteyen NASA, Stargazer L-1011 uçağında bulunan Pegasus XL roketinden ateşlenen ''İyonosferik Bağlantı Kaşifi" isimli uydusunu, yörüngeye fırlattı.

  nasa

  UZAY VE YERYÜZÜ İKLİMLERİ ARAŞTIRILACAK

  Buzdolabı büyüklüğündeki uydunun, atmosferin üst tabakalarından biri olan ve uzay sınırıyla örtüşen iyonosferi inceleyeceği; ölçümlerinin, bilim insanlarının uzay iklimi ile yeryüzü iklimi arasındaki bağlantıyı daha iyi anlamalarına yardım edeceği belirtildi.

  NASA'nın heliofizik bölümü yöneticisi Nicola Fox, uzay sınırı olarak bilinen iyonosferde, Güneş'ten kaynaklanan çok fazla olayın meydana geldiğini, Dünya'daki fırtına, kasırga ve ekstrem hava koşullarının bu tabakadaki enerjiye katkı sunduğunu belirtti.

  İyonosfer hakkında daha çok bilgi edinilmesinin, daha gelişmiş gözlemle yörüngedeki uzay araçları ve astronotların daha iyi korunmasını sağlaması bekleniyor.

  NASA nın iyonosferi inceleyecek uydusu fırlatıldı #2

  nasa

  nasa

  nasa

  nasa

  nasa

  nasa

  Aşağıdaki bağlantıdan Ensonhaber Teknoloji Instagram hesabını takip ederek güncel teknoloji haberlerine anında ulaşın.

  @eshteknoloji

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir