Petrol
109.96
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
474.862
-1.06%
16ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 16 C

  Sporcular, Tokyo olimpiyatlarına robotlarla taşınacak

  Toyota, Tokyo olimpiyatlarında kullanacağı robotlar, hem sporculara hem de seyircilere hizmet verecek.
  • Haber Merkezi
  • 11.10.2019 - 10:22
  • Güncelleme : 11.10.2019 - 10:22
  Sporcular, Tokyo olimpiyatlarına robotlarla taşınacak

  Önümüzdeki yıl Tokyo kentinde düzenlenecek olan olimpiyatlarda, sadece sporcuları görmeyeceksiniz. Toyota'nın, Tokyo 2020 Robot Projesi kapsamında geliştirdiği robotlardan daha önce size bahsetmiştik. Şirket, bu robotlarla hem seyircileri hem de sporcuları taşımayı planlıyor.

  toyota

  2020 Tokyo Olimpiyatları'nın Japonya'nın robot teknolojisini tüm dünyaya göstermek için harika bir fırsat olduğunu söyleyen Tokyo 2020 Robot Projesi ekibi, bu robotları sadece olimpiyatlarda değil gündelik hayatta da kullanmak için çalışmalarına devam ediyor.

  Toyota, sporcuları olimpiyatlara taşıyacak yeni elektrikli ve sürücüsüz robot araçlarını tanıttı.

  TOYOTA

  ENGELLİ SPORCULAR İÇİN GELİŞTİRİLDİ

  Özellikle engelli sporcular için geliştirilen bu özel araçlar, 4 tekerlekli sandalyeli ve ayakta 7 yolcu taşıma kapasitesine sahip. Aynı zamanda geniş ve sürgülü kapılara,  alçak zeminlere ve şık tasarıma sahip olan bu araçlar, 3D haritalama ve kontrol yazılımı sayesinde sürücüsüz olarak saatte 19 kilometre hız yapabilecek.

  TOYOTA

  TEK ŞARJLA 150 KİLOMETRE

  Toyota, söz konusu elektrikli araçların tek bir şarjla 150 kilometreye kadar menzili olduğunu söylüyor. Bu, olimpiyatlar sırasında pek de şarj sorunu yaşamayacakları anlamına geliyor.

  TOYOTA

  ENGELLİ SEYİRCİLER DE ROBOTLARDAN FAYDALANACAK

  Olimpiyat sponsoru Toyota, ürettiği insan destek ve teslimat destek robotlarıyla da 2020 Tokyo Olimpiyatları'na katkıda bulunacak. Toyota Frontier Araştırma Merkezi Genel Müdürü Nobuhiko Koga, “Robotların, tekerlekli sandalyelerdeki seyircilerin müsabakaları kısıtlama olmadan izleyerek zevk almalarına, stadyumların içindeki atmosferi yakalamalarına ve sporun heyecanını hissetmelerine yardımcı olacağına inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

  toyota

  Engelli bireylere destek sağlayacak robotlara ek olarak; stadyumun içinde devriye atacak, yiyecek ve diğer malları taşıyacak, insanları koltuklara yönlendirerek çeşitli bilgiler verecek robotlar da kullanılacak.

  Aşağıdaki bağlantıdan Ensonhaber Teknoloji Instagram hesabını takip ederek güncel teknoloji haberlerine anında ulaşın.

  @eshteknoloji


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir