Dolar
8.2816
0.3027%
Euro
9.6713
0.146%
Altın
1869.8
-0.3851%
Borsa
1126.99
-2.2244%
G. Altın
497.77
-0.1484%
Bitcoin
113181.25
2.6672%
18ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 18 C

  Türkiye, 133 adet zırhlı muharebe aracını modernize edecek

  Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan Zırhlı Muharebe Araçları'na (ZMA) yönelik modernizasyon projesi kapsamında, prototip çalışması tamamlandı.
  • AA
  • 14.10.2020 - 11:15
  • Güncelleme : 14.10.2020 - 11:15
  Türkiye, 133 adet zırhlı muharebe aracını modernize edecek

  Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda yürütülen Zırhlı Muharebe Araçları (ZMA) Modernizasyon Projesi kapsamındaki çalışmalar, başarılı şekilde devam ediyor.

  Projeyle ZMA'lar, modern silah sistemleri ve yüksek teknoloji görev ekipmanlarıyla donatılacak.

  PROJE BEDELİ 900 MİLYON LİRA

  Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, ASELSAN ana yükleniciliğinde yürütülen ve 900 milyon lira bedelli projede gelinen son duruma ilişkin bilgi verdi.

  Türkiye, 133 adet zırhlı muharebe aracını modernize edecek VİDEO

  133 ZMA MODERNİZE EDİLECEK

  Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacını karşılamak amacıyla başlattıkları proje kapsamında ilk prototip ZMA'nın modernizasyonunun tamamlandığını belirten Demir, "31 Aralık 2019'da başlatılan projede, ASELSAN ve FNSS iş birliğiyle, yoğun bir tasarım ve entegrasyon çalışması sonucunda ilk prototip ZMA'nın modernizasyonu yapıldı. Proje kapsamında ilk etapta 133 adet ZMA modernize edilecek." dedi.

  Demir, projede ASELSAN tarafından envanterdeki ZMA'lara yenileştirme ve iyileştirme faaliyetleri uygulanacağını, 25 milimetre silaha sahip Nefer insansız kule, lazer uyarı, yakın mesafe gözetleme, sürücü görüş, yön bulma ve seyrüsefer sistemleri entegre edileceğini bildirdi.

  Türkiye, 133 adet zırhlı muharebe aracını modernize edecek #1

  ZIRH VE MAYIN KORUMA SEVİYELERİ YÜKSELTİLECEK

  FNSS'nin yapacağı çalışmalarla da ZMA platformlarına iklimlendirme, ısıtma, yangın söndürme ve infilak bastırma sistemleri entegre edileceğini ifade eden Demir, araçların zırh ve mayın koruma seviyelerinin yükseltileceğini, tüm yenileştirme ve iyileştirme faaliyetlerinin yanı sıra prototip üretim, kalifikasyon faaliyetleri ve görev donanımı entegrasyonunun gerçekleştirileceğini dile getirdi.

  Demir, "Bu sayede, ZMA'lar yerli ve özgün çözümler doğrultusunda modern silah sistemleri ve yüksek teknoloji görev ekipmanlarıyla donatılacak, araçların beka kabiliyeti önemli ölçüde artırılacak ve kullanım ömrü uzatılmış olacak." diye konuştu.

  Türkiye, 133 adet zırhlı muharebe aracını modernize edecek #2

  YERLİ SİSTEMLER ENTEGRE EDİLECEK

  Araçların beka yeteneğinin artırılmasını ve modern teknolojik alt sistemlerle donatılmasını amaçlayan çözüm paketi, kullanıcılardan alınan geri bildirimlerle hazırlandı.

  Bu çözüm paketiyle ZMA'lara azami beka yetenekleri kazandırılırken, araçların kullanım ömrü uzatılacak, geleceğe yönelik büyüme potansiyelinin artırılması için kritik alt sistemler imkanlar dahilinde yenilenecek. Ayrıca, araçlara yerli alt sistemler entegre edilecek.

  Proje sonunda, FNSS'nin ZMA tecrübesi ve yeni nesil araç geliştirme teknolojisindeki yetkinlikleri ile ASELSAN'ın modern ve üstün teknoloji ateş gücü ve görev ekipmanlarının buluşturulduğu araçlar Türk Silahlı Kuvvetleri'nin hizmetine sunulacak.

  Türkiye, 133 adet zırhlı muharebe aracını modernize edecek #3

  Görüş Bildir