taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.7123
6.4042
1406.21
98028.49
258.065

Yalova'da kıblesi ters caminin imamı köyü terk etti

Yalova’nın Sugören Köyü’nde 37 yıl boyunca kıblesi yanlış olarak namaz kılınan caminin hocası; doğru yönü gösteren çizgiler, cemaat tarafından sökülerek eski kıble yönüne alınınca, köyden ayrıldı.

İHA | 16.02.2019 - 16:31..
Whatsapp ile paylaş

Yalova'ya bağlı Sugören Köyü'nde kilise temelleri üzerine inşa edilen Sugören Merkez Camii'nin mihrabı, ilk yapıldığı şekilde yıllarca kullanıldı. Cami, 1981'de yıkılıp yeniden yapılırken de aynı temeller üzerine oturtuldu.

Yalova'da kıblesi ters caminin imamı köyü terk etti

NAMAZI DİĞER TARAFTA KILMAYA BAŞLADILAR

Hata, 37 yıl boyunca fark edilmedi. Köylüler ibadetlerini hiç aksatmadı, ancak kıble yönünün doğru olup olmadığı hep konuşuldu. Camiye gelen İsa Kaya adlı imam ise, kıblenin yanlış olduğunu fark ederek, cami içerisine doğru yönü gösteren çizgiler çizdi ve namazı bu tarafa kıldırmaya başladı.

Hatta Yalova Müftülüğü, kıble yönünde 32.93 derecelik bir sapma olduğunu belirten bir yazı da gönderdi. Bir süre daha namaz doğru yönde kılındı, ancak cemaat daha sonra bu çizgileri sökerek, yeniden eski kıble yönüne doğru namaz kılmaya başladı.

Yalova'da kıblesi ters caminin imamı da ayrıldı VİDEO


Yalova'da kıblesi ters caminin imamı köyü terk etti


KÖY HALKINI İKİYE BÖLDÜ

Bu duruma karşı çıkan imam İsa Kaya ise bir dilekçe gönderdiği Yalova Müftülüğü'nden, başka bir camiye tayinini istedi. Kısa süre içerisinde tayin işlemi tamamlanan imam, camiden ayrılınca cami hocasız kaldı. Halen camide namazları, köydeki emekli bir imam kıldırıyor.

Sugören Merkez Camii'nde yaşanan kıble polemiği, köy halkını da ikiye böldü. Bir kısım vatandaşlar ibadetlerinin kabul olmayacağını düşünerek, köyün öbür ucundaki diğer camiye gitmeye başladı.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir