Euro
10.0365
-0.32%
Dolar
8.4381
-0.21%
Altın
492.59
-0.93%
Borsa
1.393
0.09%
Bitcoin
348.280
1.39%
27ºC
İstanbul
Açık 27 C

  Bingöl'de toprağa gömülü Kur'an-ı Kerim bulundu

  Bingöl'de, 50'ye yakın Kur'an-ı Kerim yol kenarında toprağa gömülmüş halde bulundu.
  • İHA
  • 30.03.2015 - 15:43
  Bingöl'de toprağa gömülü Kur'an-ı Kerim bulundu

  Bingöl de toprağa gömülü Kur an-ı Kerim bulundu #1

  Bingöl'de Yukarı Akpınar köyü bölgesinde geziye çıkan vatandaşlar, yol kenarında otların üzerine bırakılmış ve toprağa gömülmüş halde çok sayıda Kur'an-ı Kerim'in olduğunu fark etti.

  Vatandaşlar, Kur'an-ı Kerim'lerin muhafaza altına alınması için durumu köy muhtarına bildirdi. Bölgeye gelen köy muhtarı ve köy imamı, Kur'an-ı Kerim'leri muhafaza etmek üzere poşetlere koyarak köye götürdü.

  "TOPRAKLA GÖMÜLDÜĞÜNÜ FARK ETTİK"

  Araçla geçerken yol kenarında otların üzerinde iki adet Kur'an-ı Kerim fark ettiklerini belirten Yenimahalle Muhtarı Haydar Kılıç, "Kur'an'ları görünce kontrol etmek için yanlarına gittik. Bu Kur'an'ların yaklaşık 5 metre ilerisinde çok sayıda Kur'an'ı Kerim'in çok az bir toprakla gömüldüğünü fark ettik. Ufak bir kazı yapıp içine atmışlar. Köy muhtarına gelip bakmaları için haber verdik" dedi.

  TOPLAYIP KÖY CAMİSİNE GÖTÜRDÜLER

  İl Müftüsü Mecit Can, köy imamı Behçet Baluken'i, olay yerine yönlendirdi. Yol kenarında gömülen Kur'an-ı Kerim'leri toplayan Baluken, kutsal kitapları muhafaza etmek için köy camisine götürdü. İmam Baluken, "Kur'an yıprandığı zaman hiç olmazsa bir hocaya sorsunlar, hoca nasıl öneride bulunursa o şekilde imha etsinler. Bu Kur'an-ı Kerim'leri alıp camiye götüreceğiz. Orada kurutup, okunanları içinden seçeceğiz, okunmayanları da nasıl imha edilmesi gerekiyorsa o şekilde imha edeceğiz" ifadelerini kullandı.

  Bingöl de toprağa gömülü Kur an-ı Kerim bulundu #2

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir