Euro
10.0676
-0.11%
Dolar
8.5484
-0.18%
Altın
495.62
-0.39%
Borsa
1.352
-0.86%
Bitcoin
294.150
2.19%
25ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 25 C

  Karıncalar yön bulmak için görsel verileri kullanıyor

  Bilim adamları, karıncaların yön bulmak için güneşin konumunu ve etraftaki görsel verileri kullandığını ortaya çıkardı.
  • AA
  • 20.01.2017 - 11:02
  Karıncalar yön bulmak için görsel verileri kullanıyor

  Karıncalar yön bulmak için görsel verileri kullanıyor #1

  İngiltere'nin Edinburg Üniversitesi araştırmacıları, karıncaların yön bulma yöntemi üzerine yaptıkları deneylerde, türün hareket yönünü bedensel konumdan ayırabildiğini, dolayısıyla geri geri giderken ve hatta kendi etrafında dönerken dahi rotadan sapmadan ilerleyebildiğini belirledi.

  ETRAFTAKİ GÖRSEL VERİLERİ KULLANIYORLAR

  Araştırmacılar, karıncaların yön bulmak için güneşin konumunu ve etraflarındaki görsel verileri kullandığını ancak bunları bir kez hafızaya aldıktan sonra, gövdeleri ve alıcı konumları ne yönde olursa olsun aynı rotayı izlemeye devam edebildiğini keşfetti. Karıncaların bir engelle karşılaşması halinde ise durup ortam verilerini hızla yeniden gözlemledikten sonra yoluna devam edebildikleri tespit edildi.

  Karıncalar yön bulmak için görsel verileri kullanıyor #2

  SÜRÜCÜSÜZ ARAÇ GİBİ HAREKET EDİYORLAR

  Karıncaların yön bulma bakımından böcekler içinde benzersiz bir yeteneğe sahip olduğunun altını çizen Edinburg Üniversitesi Enformatik Fakültesi öğretim üyesi Profesör Barbara Webb, karıncaların sürücüsüz araçlar gibi hareket edebildiğini kaydetti.

  ROBOT SİSTEMLER ÜRETMEK İÇİN ESİN KAYNAĞI

  Webb, "Karıncaların görece küçük bir beyni var, bir toplu iğne ucundan daha küçük. Buna rağmen en zor koşullarda, geri geri giderken ve hatta sırtlarında yük varken yönlerini rahatlıkla bulabiliyor. Karıncaların davranışını anlamak bize bu fonksiyonlara sahip robot sistemleri üretmek için esin verebilir." değerlendirmesinde bulundu.

  Araştırmada karınca beynindeki sinirsel bağlantıların şemasının çıkarıldığını belirten Webb, söz konusu bağlantıların orman gibi engelli doğal çevrelerde hareket edebilecek arazi robotları için model sağlayacağını vurguladı.

  Araştırmanın sonuçları "Current Biology" dergisinde yayımlandı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir