Petrol
111.72
0.54%
Euro
17.5905
0.69%
Dolar
16.4067
0.26%
Altın
974.47
-0.26%
Borsa
2432
0.00%
Bitcoin
479.684
-0.42%
27ºC
İstanbul
Güneşli 27 C

  Mısır'da bulunan taş 'bilinenden daha da uzaylı'

  2013 yılında bulunan ve dünya dışından geldiği saptanan taşların, güneş sisteminde bulunan herhangi bir maddeye benzemediği ortaya çıktı.
  • DHA
  • 15.01.2018 - 17:19
  Mısır'da bulunan taş 'bilinenden daha da uzaylı'

  Bilim insanları, 2013 yılında Mısır'da bulunan taşın, iki yıl süren incelemeler sonucu dünya dışından geldiğini keşfetmişti. Yapılan yeni araştırmalar, uzaydan gelen taşların "bilinenden daha da uzaylı" olabileceğini ortaya koydu.

  GÜNEŞ SİSTEMİ'NİN DIŞINDAN

  Hypatia adı verilen taş parçacıklarının nereden gelmiş olabileceğini keşfetmek amacıyla taşın içindeki mineralleri inceleyen bilim insanları, bulunan maddelerin Güneş Sistemi'nde yer almadığını keşfetti.

  Mısır da bulunan taş bilinenden daha da uzaylı #1

  Witwatersrand Üniversitesi Yerbilimleri Okulu Profesörü ve araştırmacı Marco Andreoli, "Hypatia'nın dünya dışından geldiğinin anlaşılması, dünya genelinde bir sansasyon yaratmıştı; ancak, yeni araştırmalar, taş hakkında bilinmeyen daha birçok şey olduğunu gösteriyor." dedi.

  "PASTA HAMURUNA BENZİYOR"

  Yeni araştırmanın lideri Jan Kramers, kayanın iç yapısının parçalanmış bir meyve pastasına benzetilebileceğini ve meyve parçacıklarına benzeyen maddelerin incelenmesiyle, Hypatia'nın nasıl oluştuğunun ve nereden geldiğinin anlaşılabileceğini söyledi. Kramers, "Hypatia'nın gövdesini, çok kötü karıştırılmış meyveli pasta hamuruna benzetebiliriz." dedi.

  DÜNYADA BULUNAN HİÇBİR MADDEYE BENZEMİYOR

  Bilim insanları Hypatia'nın gövdesinde bulunan maddelerin dünyada bulunan herhangi bir maddeye benzemediğine dikkat çekiyor.

  Kramers, "Hypatia'nın soğuk bir çevrede, muhtemelen Dünya'daki sıvı azotun (-196 Celsius) altındaki sıcaklıklarda oluştuğunu tahmin ediyoruz. Güneş sistemimiz düşünüldüğünde, çoğu göktaşı Mars ve Jüpiter arasındaki asteroit kuşağından geliyor. Yeni bulgularımız ışığında şimdiki hedefimiz Hypatia'nın nereden geldiğini öğrenmek." dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir