AA & Ensonhaber

Milyonlarca Müslüman hacı adayı, kutsal topraklarda ibadetlerini yerine getirdi.

Hacı adayları, önce Arafat'ta vakfeye durdu. Ardından otobüslerle Müzdelife'ye geçtiler.

Burada vakfe duasını yapıp şeytana atılmak üzere taş topladılar.

'Büyük şeytan'a taş attılar

Müslümanlar, gece yarısından itibaren kafileler halinde yaklaşık 3,5 kilometrelik yolu yürüyerek geçtikleri Cemerat'taki şeytan taşlama alanında, büyük şeytan olarak ifade edilen "Akabe Cemresi"ne 7 taş attı.

2 milyondan fazla Müslüman hacı oldu

Çok sayıda Müslüman, şeytan taşlamanın ardından uzun bir yürüyüşle ulaştıkları Kabe'de ziyaret tavafı ve sa'yi gerçekleştirerek tıraş olduktan sonra ihramdan çıktı.

Böylece görevlerini tamamlayan 2 milyondan fazla Müslüman hacı oldu. Hacıların bir kısmı sabah ve bayram namazlarını Kabe'de kıldı.

Riyad: Plan başarılı

Hac ve Umre Bakanı Tevfik El-Rabiah, hacıların Mekke'den Mina ve Arafat'a geçişini kolaylaştırma planlarının başarılı olduğunu duyurdu.

Hac konusunda görev üstlenen güvenlik güçleri, kabiliyetlerinin pekişmesi için bir dizi tatbikat gerçekleştirerek hazırlık durumlarını gözden geçirdi.

'Rahat ve konforlu ibadet' vurgusu

Öte yandan Mekke Emiri ve Merkezi Hac Komitesi Başkanı Prens Halid El Faysal, Suudi hükümetinin, hac operasyon planı doğrultusunda hacı adaylarına "mükemmel hizmetler sunulduğunun güvencesini" verdiğini söyledi.

Emir, hacı adaylarının ibadetlerini rahat ve konforlu bir şekilde yerine getirebilmeleri için ortak çaba gösterilmesi gerektiğini vurguladı.