Petrol
83.36
-0.42%
Euro
19.27
0.06%
Dolar
18.6259
0.00%
Altın
1.042
0.05%
Borsa
4923
0.00%
Bitcoin
309.359
-1.90%
11ºC
İstanbul
Bulutlu 11 C

  İsrail Yahudi ulus devleti olarak tanımlandı

  İsrail kabinesi, İsrail'i "Yahudi ulus devleti" olarak tanımlayan yasa tasarısını onayladı. Hamas, yasa tasarısını "dini bir savaşın habercisi" olarak nitelendirdi.
  • 24.11.2014 - 14:43
  İsrail Yahudi ulus devleti olarak tanımlandı

  netanyahu

  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu başkanlığında toplanan kabinede, "yeni vatandaşlık yasa tasarısı" görüşülerek onaylandı. Söz konusu tasarıda, İsrail "Yahudi halkının ana vatanı ve ulus devleti" olarak tanımlanıyor ve "her vatandaşın eşit haklara sahip olduğu" vurgulanıyor.

  ''İSRAİL YAHUDİLERİN ULUS DEVLETİDİR''

  Başbakan Netanyahu, toplantı öncesinde yaptığı açıklamada, kabineye sunulan "yeni vatandaşlık yasa tasarısı" ile ilgili bilgi verdi. Netanyahu, "İsrail Devleti, Yahudilerin ulus devletidir. Her vatandaş eşit haklara sahiptir. Bu konuda ısrar ediyoruz. Her Yahudi'nin İsrail'e göç etme hakkı ve diğer semboller gibi ulusal hakları vardır" dedi.

  PEK ÇOK KESİMDEN MUHALEFET GELİYOR

  İsrail'in "Yahudi kimliğine" karşı pek çok kesimin muhalefet ettiğini belirten Netanyahu, "Filistinliler bunu kabul etmiyor. Bu kesimden insanlar, Filistin Devleti'nin tanınmasından memnuniyet duyarken, Yahudi ulus devletine şiddetle karşı çıkıyorlar" ifadelerine yer verdi.

  MECLİS ONAYINA SUNULACAK

  İsrail'i "Yahudi halkının ulus devleti olarak" öngören ve kabine tarafından kabul edilen tasarının, yasalaşması için meclis onayına sunulacağı belirtildi.

  Söz konusu yasa tasarısı, "İsrail devletinin yalnızca Yahudilere ait olduğu, Arap vatandaşların Yahudilerle eşit olmadığı ve onların ikinci sınıf vatandaş olarak görüldüğü" fikrini teyit ettiği gerekçesiyle eleştiriliyor.

  HAMAS'TAN SERT ELEŞTİRİ

  Hamas, İsrail'deki yeni vatandaşlık yasa tasarısının "dini bir savaşın habercisi" olduğunu iddia etti. Hamas'tan yapılan yazılı açıklamada, yasa tasarısı "İsrail'in Yahudi devleti kimliğinin pekiştirilmesi anlamı taşıdığı" gerekçesiyle eleştirildi.

  Açıklamada, "Bu kanun tasarısı, İsrail'in, Arap dünyasına her anlamıyla hakim olmak için kullanacağı dini bir savaşın habercisidir. Bu haliyle tüm Filistinliler ve bölgedeki Arap ülkeleri için tehlike çanlarının çalınması anlamına gelmektedir" ifadesine yer verildi. Hamas'ın açıklamasında, Filistin halkının ve hareketlerinin, İsrail'in ırkçı yayılmacı projeleri sonuçsuz kalıncaya kadar direnmeye devam edeceği belirtildi.


  Görüş Bildir