Petrol
83.4
0.65%
Euro
17.8218
0.49%
Dolar
18.4585
-0.09%
Altın
968.33
0.55%
Borsa
326
0.00%
Bitcoin
371.667
5.62%
17ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 17 C

  Bozdağ belediyelere yapılan görevlendirmeleri değerlendirdi

  Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Seçilmiş olmak, seçilene suç işleme hak ve yetkisi vermez" vurgusu yaptı.
  • AA
  • 11.09.2016 - 13:53
  Bozdağ belediyelere yapılan görevlendirmeleri değerlendirdi

  Bozdağ belediyelere yapılan görevlendirmeleri değerlendirdi #1

  Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 28 belediyeye yeni görevlendirmeyle ilgili, "Belediye başkanları, meclis üyeleri, halka hizmet için gönderilen paraları terör örgütüne aktararak terörü finanse ederse, belediyenin araçlarını, ekipmanlarını ve imkanlarını terör örgütünün eylemlerinde kullandırırlarsa demokratik meşruiyetlerini kaybederler." değerlendirmesini yaptı.

  Bozdağ, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından, İçişleri Bakanlığınca, PKK-KCK ve FETÖ'ye yardım ve destek verdiği gerekçesiyle, haklarında yürütülen soruşturma ve kovuşturmalar kapsamında görevden alınan 28 belediye başkanının yerine Kanun Hükmünde Kararname gereği yapılan yeni görevlendirmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

  "VAZİFELERİNİ KANUNA UYGUN YAPMAK ZORUNDALAR"

  Teröre ve terör örgütlerine destek verdiği gerekçesiyle bazı belediyelerde yeni görevlendirmeler yapıldığını anımsatanBozdağ, demokratik hukuk devletinde, seçimle işbaşına getirilen belediye başkanları ve meclis üyelerinin vazifelerini kanunlara uygun yapmak zorunda olduğuna dikkati çekti.

  Bozdağ, "Belediye başkanları, meclis üyeleri, halka hizmet için gönderilen paraları terör örgütüne aktararak terörü finanse ederse, belediyenin araçlarını, ekipmanlarını ve imkanlarını terör örgütünün eylemlerinde kullandırırlarsa demokratik meşruiyetlerini kaybederler." ifadesini kullandı.

  "SEÇİLMİŞ OLMAK, SEÇİLENE SUÇ İŞLEME HAK VE YETKİSİ VERMEZ"

  Hiçbir demokratik hukuk devletinde belediye başkanları ve meclis üyelerinin belediye gelirlerini terör örgütüne aktarıp, terörün finansmanını yapmasına, terör örgütünün eylemlerinde belediye araçları, ekipleri ve imkanlarının kullandırmasına izin verilmemesi gerektiğine işaret eden Bakan Bozdağ, şunları kaydetti:

  "Bu nedenle belediyelere yapılan görevlendirme, milletin iradesine, milletin hukukuna, demokrasiye kısaca demokratik hukuk devletine sahip çıkmaktır. Belediyenin imkanlarının yasadışı yollarla teröre ve terör örgütlerine aktarılarak, terör örgütünün finansmanına engel olmaktır, belediyenin araçlarının, ekipmanlarının ve diğer imkanlarının terör örgütünün eylemlerinde kullanılmasına izin vermemektir.

  Seçilmiş olmak, seçilene suç işleme hak ve yetkisi vermez. Hiç kimse, 'Bunlar seçilmiş, suç olsun olmasın dilediklerini yapabilir' diyemez. Türkiye, terörle etkin ve kararlı mücadelesini, hukuk içinde ve hukuka uygun biçimde bundan sonra da sürdürmeye devam edecektir."


  Görüş Bildir