Petrol
114.62
0.33%
Euro
16.66
2.56%
Dolar
15.86
2.03%
Altın
918.75
0.00%
Borsa
2389
-0.07%
Bitcoin
487.750
2.97%
21ºC
İstanbul
Güneşli 21 C

  Erdoğan atlı birliklerle karşılanacak

  Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanlığını "A Tipi" törenle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den devralacak.
  • 22.08.2014 - 15:46
  Erdoğan atlı birliklerle karşılanacak

  Erdoğan, 28 Ağustos'ta Köşk yolculuğuna TBMM'de yemin ederek başlayacak. Genel Kurul, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in çağrısı saat 14.00'te olağanüstü toplanacak.

  Erdoğan atlı birliklerle karşılanacak #1

  SALONA BAŞBAKAN SIFATIYLA GİRECEK

  Çiçek'in, TBMM Başkanı olarak oturumu açmasının ardından en yaşlı Başkanvekili sıfatına haiz olan Ayşenur Bahçekapılı vasıtası ile TBMM Genel Kurulu'na Erdoğan'ı andiçmek üzere davet edecek. Anayasa ve içtüzük hükümlerine göre siyah takım elbise giyecek Erdoğan, salona "başbakan" sıfatıyla girecek.

  ASKERİ TÖREN KITASIYLA UĞURLANACAK

  12. Cumhurbaşkanı adına düzenlenen tutanağı Başkanlık Divanı'nda alan Erdoğan, Genel Kurul kürsüsünde andiçecek. Erdoğan ant içmesini, Genel Kurul'da bulunan milletvekilleri ve konuklar ayakta izleyecek. Erdoğan, İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Bahçekapılı'nın eşliğinde Genel Kurul Salonu'ndan ayrılacak. Erdoğan'ı Başkanvekili Bahçekapılı, askeri tören kıtasıyla uğurlayacak.

  CUMHURBAŞKANLIĞI FORSLU MAKAM ARACINA BİNECEK

  Tören için TBMM'ye gidecek Cumhurbaşkanlığı Yaveri de Erdoğan'a yemin etmesinin ardından programlarında eşlik edecek. TBMM'de Cumhurbaşkanlığından gelen forsu kapalı makam aracı Erdoğan'ı bekleyecek. Yeminin ardından forsu açılacak makam aracıyla Erdoğan, seremoninin ikinci ayağı olan Anıtkabir ziyaretine geçecek. Anıtkabir'de mozoleye çelenk koyacak Erdoğan, ardından Köşk'teki devir teslim törenine geçecek.

  ATLI BİRLİKLER TARAFINDAN KARŞILANACAK

  Anıtkabir ziyaretinden sonra Erdoğan, saat 16.30'da düzenlenecek devir teslim törenine katılmak üzere eşi Emine Erdoğan ile Çankaya Köşkü'ne gidecek. Devir teslim töreninde Erdoğan için A Tipi devlet töreni uygulaması yapılacak. Bu kapsamda Erdoğan çifti giriş kapsında atlı birlik tarafından karşılanacak. Karşılamada Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen de bulunacak.

  GÜL İLE BAŞ BAŞA GÖRÜŞME YAPACAK

  Atlı birliğin eşliğinde tören alanında kendisini bekleyen Sancak ve Onur Kıtası'nı selamlayacak Erdoğan, daha sonra Büyük Şeref Kapısı'nda Türkiye'nin 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül tarafından karşılanacak. Cumhurbaşkanlığı makamında Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin 11. Cumhurbaşkanı Gül baş başa görüşme yaparken, eşleri de diğer bir odada bulunacak.

  GÜL VE ERDOĞAN DAVETLİLERLE BULUŞACAK

  Erdoğan ve Gül, görüşmenin ardından Çankaya Köşkü Büyük Resepsiyon Salonu'nda düzenlenecek devir teslim töreninde kendilerini bekleyen davetlilerin karşısına çıkacak. İstiklal Marşı ile Gül ve Erdoğan'ın özgeçmişlerinin okunmasının ardından, halef-selef cumhurbaşkanları konuklara hitaben birer konuşma yapacak.

  Törenin ardından düzenlenecek resepsiyona katılmaları beklenen Gül çifti, Köşk'ten sade bir şekilde uğurlanacak. Görevini düzenlenen seremonilerin ardından Erdoğan'a devredecek Gül, Çankaya Köşkü'nden Cumhurbaşkanlığı forsu taşımayan makam aracıyla ayrılacak. Gül çiftinin Çankaya Köşkü'nden ayrılmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Büyük Resepsiyon Salonu'nda kendilerini tebrik etmek için bekleyen davetlilerin yanına dönecek ve kutlamaları kabul edecek.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir