Petrol
96.09
-0.52%
Euro
18.1561
-0.57%
Dolar
18.0854
0.04%
Altın
1.016
-0.51%
Borsa
302
0.00%
Bitcoin
389.021
-6.74%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C

  İsrail Konsolosluğu önünde protesto

  İsrail’in kara harekatının başlamasının ardından İstanbul 4. Levent’teki İsrail Konsolosluğu önünde çok sayıda kişi toplandı.
  • 18.07.2014 - 02:19
  İsrail Konsolosluğu önünde protesto

  İsrail Konsolosluğu önünde protesto #1

  Gecenin ilerleyen saatlerinde sayının daha da büyüyeceği eylem şu an sürüyor. Konsolosluğun da bulunduğu gökdelene taşlı saldırı gerçekleşti ve binanın bazı camları kırıldı.

  İsrail Büyükelçilik konutu taşlandı İZLE

  Çevik kuvvet ekipleri, eylem yapan gruba biber gazıyla müdahale etti.

  Bu arada İHH İnsani Yardım Vakfı da İsrail konsoloslukları önünde gece gündüz nöbet başlayacağını ilan etti. İHH, ayrıca konsolosluklar önünde Gazze'ye canlı kalkan olarak gitmek için imza kampanyası başlatılacağını duyurdu.

  İHH’dan yapılan açıklamada “Tüm dünyanın vicdanı Gazze’deki şehitlerle beraber kanarken, sorumluluk hisseden herkesin kardeşleri için somut adımlar atma zamanı geldi. Filistin halkına destek için bulunduğumuz ülke ve şehirlerde İsrail işgal rejimi elçilikleri önünde eylemleri daimi bir nöbete çeviriyoruz. Tüm vicdan sahibi halkımızı İsrail işgal rejimi elçilikleri önünde “Canlı Kalkan” gönüllüsü olmak üzere imza atmaya davet ediyoruz.” denildi.

  KONSOLOSLUK ÖNÜNDE GERGİNLİK SÜRÜYOR

  HH Genel Başkanı Bülent Yıldırım'ın, Gazze'ye karadan saldırısı dolayısıyla İsrail'i protesto ettiği konuşmasının ardından yaptığı çağrı üzerine grubun bir bölümü dağılırken, bazı kişiler ellerindeki taş, yumurta ve tahta parçalarını plazaya doğru atmaya başladı. 

  Polis ekipleri, biber gazı ve TOMA'larla tazyikli su sıkarak gruba tekrar müdahale etti. Gruptakiler de polise tepki göstererek, TOMA'ları taşladı. 

  Yaklaşık yarım saat süren müdahalenin ardından plazanın dış duvarının önünde toplanan gruptakiler, slogan atmaya devam ediyor. 

  Bu arada, gruptan bazı kişiler, plazanın önündeki İlhan Koman'a ait Akdeniz heykelini yıkmaya çalıştı, başaramayınca tahrip etti. 

  Polisler ile zaman zaman slogan atan gruptakilerin bekleyişi sürüyor.

  Polisten İsrail protestosuna müdahale İZLE

  FATİH CAMİİ’NDE BULUŞULACAK

  Konsolosluk eylemleri devam ederken bugün Cuma namazında Fatih Camii’nde büyük bir buluşma gerçekleşecek. İşgal rejiminin kara harekâtına karşı Müslümanlar Cuma namazından sonra Fatih Camii’nden protesto yürüyüşü gerçekleştirecekler.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir