Euro
15.5362
0.18%
Dolar
13.7186
0.4%
Altın
786.38
0.93%
Borsa
1.91
1.61%
Bitcoin
722.917
-5.71%
10ºC
İstanbul
Çok bulutlu 10 C
  İzmir'de toplu ulaşımda kağıt bilet dönemi

  İzmir'de toplu ulaşımda kağıt bilet dönemi

  İzmir'de 1 Haziran'dan bu yana ücretsiz hizmet veren toplu ulaşım araçlarında, yıllar sonra yeniden "kağıt bilet" dönemi başladı.
  • AA
  • 11.06.2015 - 13:25

  izmir

  İzmir'de toplu taşıma araçlarında kullanılan elektronik ücret toplama sisteminde yaşanan sorunlar nedeniyle 1 Haziran'dan bu yana zorunlu olarak "ücretsiz" hizmet veren toplu ulaşım araçlarında, yıllar sonra yeniden "kağıt bilet" dönemi başladı.

  SORUNLAR DEVAM EDİYOR

  İzmir'de elektronik ücret toplama sistemi işletmesinin yenilenen ihale sonrası başka bir firmaya geçmesinin ardından otobüs, metro, hafif raylı sistem ve deniz ulaşımında entegre kullanılan elektronik ücret toplama sisteminde yaşanan sorunlar devam ediyor.

  BAKİYE YÜKLEME BELLİ YERLERDE YAPILIYOR

  ESHOT ve ihaleyi kazanan Kartek firması tarafından sistem değişikliği için aralıksız yürütülen çalışmalarda otobüsler, metro ve hafif raylı sistem istasyonları ile vapur iskelelerindeki validatörlerin (kart okuma cihazı) yeni sisteme uyumlu hale getirilmesine karşın, kartlara bakiye yükleme işlemi sadece belli aktarma merkezlerinde yapılabiliyor.

  İzmir de toplu ulaşımda kağıt bilet dönemi #2

  KAĞIT BİLETE GERİ DÖNÜŞ

  ESHOT Genel Müdürlüğü'nün aldığı kararla bugün saat 09.00'dan itibaren mevcut elektronik kartını, istasyon ve duraklardaki gişelerde yeni sisteme tanımlatmayan ve yeterli bakiyesi bulunmayanlar, metro istasyonları ve vapur iskeleleri ile otobüs içlerinde şoförlerden temin edilebilen "kağıt bilet" ile toplu ulaşım hizmetinden yararlanmaya başladı.

  TAM 2 LİRA, ÖĞRENCİ 1 LİRA

  Bu arada belediyenin daha fazla zarara uğramaması amacıyla geçilen "kağıt bilet" kullanımı ile İzmir'de büyükşehir belediye meclis kararıyla toplu ulaşımda uygulanan "tek ödemeyle 90 dakika seyahat hakkı" ise fiilen ortadan kalktı.

  İzmir'de elektronik ödeme sistemiyle metropol ilçelerde 90 dakika tek ödemeyle sınırsız ulaşım hakkını da içeren tam 2,25, öğrenci 1,25, öğretmen 1,60 lira olan ulaşım ücreti, "kağıt bilet" uygulamasında tam 2 lira, öğrenci ise 1 lira olarak belirlendi. Elektronik ödeme sistemiyle tam 3,95, öğrenci 2,15, öğretmen 2,40 lira ücret tarifesiyle yararlanılabilen metropol dışındaki ilçelere düzenlenen otobüs seferlerinde ise yeni ücret tarifesi "çift bilet" olarak belirlendi.

  İzmir de toplu ulaşımda kağıt bilet dönemi #3

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir