Petrol
84.03
-0.99%
Euro
17.7457
0.32%
Dolar
18.5038
0.30%
Altın
964.62
-0.13%
Borsa
3268
0.07%
Bitcoin
349.886
-6.60%
19ºC
İstanbul
Hafif yağmur 19 C
  Sendika ağası Atilay Ayçin

  Sendika ağası Atilay Ayçin

  305 THY çalışanı işinden oldu.. 22 yıldır bıyığını da koltuğunu da koruyan adam Atilay Ayçin..
  • 14.06.2012 - 10:03

  Sendika ağası Atilay Ayçin #1

  Türk Hava Yolları (THY) çalışanlarını eyleme teşvik ederek, 305 THY çalışanının işinden olmasına, binlerce yolcunun mağdur olmasına ve THY'nin milyonlarca dolar zarara uğramasına sebep olan Hava-İş Sendikası Genel Başkanı Atilay Ayçin'in sendika ağası olduğu ortaya çıktı.

  22 YILDIR GENEL BAŞKAN!..

  1954 Tunceli, Pülümür doğumlu olan Atilay Ayçin, 1976-1989 tarihleri arasında THY Genel Müdür Teknik Yardımcılığı'nda Uçak Teknisyeni olarak çalıştı. Ayçin, 05 Kasım 1989 tarihinde Hava-İş Sendikası Genel Başkanı oldu. 1989'dan bu yana genel başkan seçilen Ayçin, tam 22 yıldır koltuğunu koruyor. Ayçin, 22 yıldır genel başkanlığı kimseye bırakmazken, sendikanın internet sitesinde demokratik bir yapıya sahip oldukları belirtiliyor. Yönetim ve denetimde şeffaflığın esas olduğu belirtilen sitede, "Hava-İş Sendikasının temel işleyişi demokratik bir yapılanma ile oluşmuştur. Bu gereklilik de katılımcı olmayı gerektirir" ifadeleri dikkat çekiyor.

  YASADIŞI EYLEMLER YAPTIRDI

  Akit'in haberine göre; Ayçin, havayolu çalışanlarını örgütleyerek yasadışı eylem yapmakla suçlanıyor. Ayçin, havacılık sektöründe grev yasağını öngören kanun teklifinin Meclis Genel Kurulu'na gelmesi üzerine, işçileri örgütleyerek grev kararı aldırmıştı. Sendika, üyelerinin telefonlarına geçtiği mesajla grev çağrısında bulunmuş ve çalışanlar iş bırakma eylemi yapmıştı.

  2 MİLYON DOLAR MADDİ ZARAR!..

  Hava İş Sendikası'nın baskıları sonucu başlattığı yasadışı eylem sonucunda THY'nin yaklaşık 2 milyon dolarlık maddi zarara uğradığı açıklandı. Ayrıca eylemlerle eşzamanlı olarak THY'nin internet sitesine düzenlenen siber saldırılarla kullanılamaz hale getirildiği belirlendi.

  200 BİN YOLCU MAĞDUR OLDU

  Eylemden dolayı THY uçaklarındaki uzun rötarlar ve iptaller yolcuların mağdur olmasına yol açtı. Personelin iş bırakması üzerine yaklaşık 247 uçuş iptal edilirken, yaklaşık 200 bin yolcunun mağdur olduğu açıklandı. Çalışanları yasadışı eyleme iten Hava-İş Sendikası, işçilerin de mağdur olmasına sebep oldu. İş bırakma eyleminden sonra 305 işçi işten çıkarıldı.

  HAVAALANINDA EYLEM YASAKLANDI

  Öte yandan Hava-İş koluna getirilen grev yasağının ardından, Atatürk Havalimanı'ndaki gösterilerde 17. güne gelinirken Atatürk Havalimanı Güvenlik Komisyonu'nda alınan karara göre, havalimanı sınırları içerisinde her türlü gösteri ve eylem de yasaklandı. Alınan kararda, havalimanında yapılan gösterilerin uçuş ve terminal güvenliğini aksattığına dikkat çekildi. Bu tür eylemlerin, ülke imajını da olumsuz yönde etkilediği belirtildi. Karara göre, havalimanı sınırları içerisinde herhangi bir gösteri, eylem yapılamayacak. Kararın imza aşaması sonrası uygulamaya geçileceği ifade edildi.


  Görüş Bildir