Euro
15.2345
-0.05%
Dolar
13.4746
-0.02%
Altın
800.4100
-0.09%
Borsa
1945
1.82%
Bitcoin
510.425
2.29%
0ºC
İstanbul
Çok bulutlu 0 C

  Karabük'te 66 yaşındaki işçi emeklisi çekirge gibi araç yaptı

  66 yaşındaki emeklinin bisiklet parçalarından tasarlayıp yaptığı ve “Çekirge” ismini verdiği araç, görenleri şaşkına çeviriyor.
  • İHA
  • 30.08.2020 - 15:29
  Karabük'te 66 yaşındaki işçi emeklisi çekirge gibi araç yaptı

  Karabük’ün Safranbolu ilçesine bağlı Sarıahmetli köyünde yaşayan Recep Özen (66), evinin atölyesinde kullanılmayan bisikletin tekerlerini, pedallarını ve demirlerini söküp çekirge gibi hareket edebilen bir araç yapmayı tasarladı.

  Özen, 2 hafta gibi bir sürede ortaya çıkardığı araca, “Çekirge” adını verdi. Dengesini iple sağladığı “Çekirge” ile evine yakın mesafedeki yerlere gidip gelen Özen'i görenler, şaşkınlık yaşadı.

  İLGİ ÇEKSİN DİYE YAPTI

  Recep Özen, ilginç işlerle uğraşmayı sevdiğini belirterek, “2 tane bisiklet tekeri vardı. Değişik olsun, ilgi çeksin diye böyle bir şey yaptım. Çekirgeye benzettiğim için de adını 'Çekirge' koydum.” dedi.

  66 yaşındaki mucitten ilginç araç İZLE

  “BİNMELERİ İÇİN ISRAR ETMİYORUM”

  “Çekirge”nin kendisi için güvenli olduğunu ancak daha güvenli olması için bazı eklemeler yapacağını ifade eden Özen, “Başkaları kullanabilir ama dikkat etmesi lazım. İpler sağlam ve gergin tutulursa kullanılır. Binmek isteyenlere ipi nasıl tutacaklarını tarif ediyorum. Tehlikeli olabilir diye binmeleri için ısrar etmiyorum. Eksikliklerini tamamladıktan sonra binilir.” diye konuştu.

  Karabük te 66 yaşındaki işçi emeklisi çekirge gibi araç yaptı #1

  “İLGİNÇ GELİYOR”

  Özen, aracı görenlerin şaşkınlık yaşadığını belirterek “Böyle bir şey görmemişler. Merak edip bakıyorlar. 'Nasıl yaptın, nereden aklına geldi?' diye soruyorlar. Bende nasıl yaptığımı tarif ediyorum. Vatandaşa ilginç geliyor.” şeklinde konuştu,.

  Karabük te 66 yaşındaki işçi emeklisi çekirge gibi araç yaptı #2

  “ARKADAŞIMIZ MUCİTTİR”

  Nurettin Yılmaz ise ilk gördüğünde şaşkınlık yaşadığını söyledi. Yılmaz, “Bu arkadaşımız mucittir. Bunu ilk gördüğüm bir hasta için yapıyor sandım. Sonra ayaklarını yaptı, profillerini yaptı, daha sonra farklı bir şey yapacağını düşündüm. Arkadaşımız yapar, yeteneği var. Ben daha denemedim, ayaklarına başka bir aparat daha yapılması gerekiyor daha güvenli olması için.” dedi.

  Karabük te 66 yaşındaki işçi emeklisi çekirge gibi araç yaptı #3

  Karabük te 66 yaşındaki işçi emeklisi çekirge gibi araç yaptı #4


  Görüş Bildir