Euro
10.8689
0.4%
Dolar
9.3301
0.39%
Altın
532.27
0.69%
Borsa
1.43
0%
Bitcoin
596.612
3.41%
12ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 12 C

  TBMM Genel Kurulu 23 Haziran'da toplanacak

  TBMM Genel Kurulu, 7 Haziran seçimlerinin ardından milletvekili yemin töreni için 23 ya da 24 Haziran günü toplanacak.
  • AA
  • 10.06.2015 - 17:29
  TBMM Genel Kurulu 23 Haziran'da toplanacak

  TBMM Genel Kurulu 23 Haziran da toplanacak #1

  TBMM Genel Kurulu, 7 Haziran seçimlerinin ardından milletvekili yemin töreni için 23 ya da 24 Haziran günü toplanacak. TBMM Başkanı da 29 Haziran-3 Temmuz tarihleri arasında seçilecek.

  İŞTE TARİHİ TAKVİMİN DETAYLARI

  Meclis, 7 Haziran Pazar günü yapılan milletvekili genel seçiminin ardından yeni bir mesai takvimine girdi. Mazbatasını alan milletvekilleri, bu haftadan itibaren Meclis'e gelerek kaydını yaptırabilecek.

  YEMİN TÖRENİ 23-34 HAZİRAN'DA

  TBMM Genel Kurulu, seçim sonuçlarının YSK'ca TRT'de ilanını takip eden 5. gün saat 15.00'de toplanacak, bu ilk birleşimde milletvekilleri yemin edecek. YSK'nın seçim sonuçlarını, 18-19 Haziran günleri ilan edeceği tahmin ediliyor. Buna göre, TBMM Genel Kurulu, yemin töreni için 23 ya da 24 Haziran günü toplanacak.

  TBMM DENİZ BAYKAL BAŞKANLIĞINDA TOPLANACAK

  TBMM'nin en yaşlı üyesi olarak CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal başkanlığında toplanacak Genel Kurul'da milletvekilleri, seçim çevresi, soyadı ve adlarının alfabe sırasına göre ant içecek. Ant içme töreninde bulunmayan milletvekilleri, katıldıkları ilk birleşimin başında yemin edecek. Genel Kurul'da, en genç milletvekilleri de geçici olarak Katip Üyelik yapacak. Yemin töreninin ardından, TBMM'nin 26. Başkanı'nın seçimi için takvim de işlemeye başlayacak. Meclis'in toplandığı ilk birleşimde, TBMM Başkanlığı için adaylık başvuruları alınacak. Milletvekili yemin töreninden sonra, ilk 5 gün içinde TBMM Başkanı ve Başkanlık Divanı için adaylık başvuruları yapılacak, ikinci 5 günlük sürede de seçimler gerçekleştirilecek. Buna göre, 27 ya da 28 Haziran günleri başvurular sona erecek. Bu tarihten itibaren 5 gün içinde de TBMM Başkanlığı seçimleri yapılacak.

  MECLİS BAŞKANI 29 HAZİRAN- 3 TEMMUZ ARASINDA SEÇİLECEK

  Öngörülen beş günlük sürenin birinci günü, adaylık süresinin bittiği günden sonraki ilk gün. Ancak ilk gün seçime başlanması gerektiğine dair bir hüküm yok. TBMM Başkanlığı seçimi, 5 gün içerisinde bitirilmesi şartıyla herhangi bir gün yapılabilecek. Buna göre, Meclis Başkanı, 29 Haziran-3 Temmuz tarihleri arasında seçilecek.

  TBMM Genel Kurulu 23 Haziran da toplanacak #2

  TBMM BAŞKANI UZLAŞMAYLA SEÇİLECEK

  Meclis Başkanlığı seçimi gizli oyla yapılacak. İlk iki oylamada üye tam sayısının üçte iki (367), üçüncü oylamada üye tam sayısının salt çoğunluğu (276) aranacak. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oyu alan 2 aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye, başkan seçilecek. Buna göre, 25. Dönem'de Parlamento'da temsil edilecek dört partiden; AK Parti, CHP, MHP ve HDP'den hiç biri 276 milletvekiline sahip olmadığı için TBMM Başkanı uzlaşmayla seçilecek. İlk turda siyasi partilerin kendi adaylarına oy vereceği varsayıldığında, Meclis Başkanı'nın üçüncü ya da dördüncü turda seçilmesi bekleniyor.

  TBMM Başkanı'nın seçildiği gün Genel Kurul'da, Cumhurbaşkanlığının, Bakanlar Kurulunun istifasının kabul edildiğine ve yeni Hükümet kuruluncaya kadar göreve devamına ilişkin tezkeresi ile Cumhurbaşkanlığının Bakanlar Kurulu'nun yeniden kurulması için görevlendirmesine ilişkin tezkeresi okunacak. Meclis Başkanı seçiminden sonra Başkanlık Divanı oluşacak. Başkanlık Divanı için siyasi partiler, temsilleri oranında Başkanlık Divanı üyesi belirleyerek başkanlığa bildirecek. Partilerin belirlediği bu adaylar, daha sonra Genel Kurul'un onayına sunulacak.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir