İpucu Haberleri

Anti HBS nedir

Anti HBS nedir

Anti HBS; Hepatit B hastalığı için yapılan testlere verilen isimdir. Bu hastalığın takibi için HBS testleri yapılmaktadır.
Koli basili nedir

Koli basili nedir

Bir bakteri türü olarak hayvanların bağırsaklarında yaşayan koli basili, dışkı yoluyla bulaşır. Zararları arasında en belirgin olan ise bağırsak enfeksiyonuna neden olmasıdır.
Metodoloji nedir

Metodoloji nedir

Metodoloji yöntem bilimi olarak geçiyor. Başlarda felsefenin konusu olan metodoloji daha sonra bilimin bir konusu olmuştur.
Akreditasyon nedir

Akreditasyon nedir

Akreditasyon; üniversitelerin vermiş oldukları eğitimi göstermek amacıyla, ulusal ve uluslararası kurumlardan aldıkları sertifikadır.
Amip nedir

Amip nedir

Amoeboid olarak da anılan amipler, şekil değiştirme yeteneğine sahip olup bazı türleri patonejik olan ökaryotik organizmalardır.
Keton nedir

Keton nedir

Keton, vücuttaki yağ ve proteinlerin parçalanması sonucunda ortaya çıkar. Kanda bulunan fazla keton, idrar ile atılmaya çalışılır. Aşırı bulunması durumunda, hastalıklara yol açar.
Sakin şehir (Cittaslow) nedir

Sakin şehir (Cittaslow) nedir

Orijinal adı Cittaslow olan sakin şehir kavramı, İtalyanca şehir anlamına gelen ''citta'' ve İngilizce yavaş anlamına gelen ''slow'' kelimelerinden oluşmaktadır.
Polimer nedir

Polimer nedir

Polimer çok sayıda monomerin kovalent bağlarla birbirlerine bağlanarak oluşturduğu iri molekülün adıdır.
Captagon nedir

Captagon nedir

Captagon, sentetik bir uyuşturucu türüdür. Önceleri Almanya’da yasal olarak üretilen bu maddenin üretimi, suistimalinin artması üzerine durdurulmuştur.
Vermikülit nedir

Vermikülit nedir

Vermikülit, Türkiye’de bol rezerve sahip, düşük maliyetli, absorban özelliğe sahip, çevre dostu, hafif ve kullanım alanı geniş bir mineraldir.
Merek nedir

Merek nedir

Merek, özellikle Karadeniz bölgesinde kullanılan bir tabir olarak "Samanlık, odunluk, hayvan yemi deposu veya ahır" anlamına gelmektedir.
Cryptojacking nedir

Cryptojacking nedir

Cryptojacking, çeşitli yollarla kontrolü ele geçirilen sunucuların, bilgisayarların, mobil telefonların ve diğer akıllı cihazların, kullanıcının bilgisi ve isteği dışında kullanılmasıdır.
Spek nedir

Spek nedir

Spek kelimesi, spekülatör kelimesinin kısaltması olarak bilinmektedir. Borsa spekülatörleri piyasada deneyimli ve uzmanlaşmış kişilerdir.
Züccaciye nedir

Züccaciye nedir

Cam porselen ve benzeri maddelerden yapılmış olan eşya çeşitlerine züccaciye denilmektedir.
Klinomani nedir

Klinomani nedir

Klinomani, Latincede yatak tutkusu anlamına gelir. Klinomaniden muzdarip kişiler, gün boyu yataktan çıkmak istemez ve yatağa obsesif bir şekilde bağlı olurlar.
Başa dön