taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.7042
6.311
1470.93
106880.24
269.522
41124.18

Lübnan Cumhurbaşkanı'nın Osmanlı ithamına ülkesinde tepki

Cumhurbaşkanı Mişel Avn'ın Osmanlı dönemini hedef alan skandal açıklamaları, cuma namazı sonrası Trablusşam'da protesto edildi.

AA | 06.09.2019 - 22:42..
Whatsapp ile paylaş

Kentteki tarihi Büyük El-Mansuri Camisi'nde kılınan cuma namazından sonra Cumhurbaşkanı Mişel Avn'ın "Osmanlı'nın Lübnanlılara devlet terörü uyguladığı" yönündeki skandal açıklaması ve Türkiye'nin Beyrut Büyükelçiliği'ne dün yapılan provokatif eyleme karşı Osmanlı Devleti ve Türkiye'ye destek gösterisi düzenlendi.

Lübnan Cumhurbaşkanı'nın Osmanlı ithamına ülkesinde tepki

Lübnan Cumhurbaşkanı'nın Osmanlı ithamına ülkesinde tepki

TÜRK BAYRAKLARI VE OSMANLI ARMALARIYLA MEYDANA GİRDİLER

Türk bayraklarının yanı sıra Osmanlı padişahı 2. Abdülhamid Han ve Osmanlı armasının fotoğraflarıyla Lübnan bayrakları taşıyan göstericiler, Osmanlı Devleti ve Türkiye'ye destek sloganları attı.

Eski milletvekili Misbah el-Ahdab, Trablusşam Belediyesi Meclis Üyesi ve Kültürel Miras Komitesi Başkanı Prof. Dr. Halid Tadmori, Büyük El-Mansuri Camisi İmamı Ali Çelebi ve tarihçi Prof. Ömer Tadmori'nin de katıldığı gösteride, Avn'ın iddialarının gerçeklerle bağdaşmadığı ve Osmanlı'nın sadece Türkiye'yi değil, Lübnan'daki ve tüm dünyadaki Müslümanları temsil eden bir medeniyet olduğu yönünde konuşmalar yapıldı.

Lübnan Cumhurbaşkanı'nın Osmanlı ithamına ülkesinde tepki

"OSMANLI'NIN HRİSTİYANLARA HOŞGÖRÜSÜNÜ BİLMİYOR"

İmam Çelebi, Cumhurbaşkanlığı makamına oturan kimsenin, her şeyde mutedil ve İslam'ın gelenek ve tarihinin yanı sıra Osmanlı İmparatorluğu'nun özellikle Lübnanlı Hristiyanlara yönelik hoşgörülü tutumlarını öğrenmesi gerektiğini kaydetti.

Eski milletvekili Ahdab da Avn'ın Osmanlı'ya yönelik ifadelerine tepki göstererek, şunları söyledi:

"Cumhurbaşkanı'nın, hiç kimsenin kendisine itiraz etmesini istemeyen tavrıyla Lübnan'da herhangi bir Sünni vatandaşı kabul etmeyeceği görülüyor. Ancak bu yöntemle, Büyük Lübnan'ı kutlamamız mümkün değildir. Ya bizler de bu vatanın bir parçası olarak görüleceğiz veya Sayın Cumhurbaşkanı, bizleri yok sayarak Lübnan Sünnilerini Osmanlı üzerinden cezalandıracaktır. Kendisi de bu tutumun sonuçlarını üstlenmelidir."

Lübnan Cumhurbaşkanı'nın Osmanlı ithamına ülkesinde tepki


Prof. Dr. Tadmori de Trablusşam halkı olarak iki kardeş ülke arasındaki ilişkilere katkı sağlamaya çalıştıklarını ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun da Lübnan'a geçen ay gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında, kardeşlik ilişkilerinin gelişmesi yönündeki isteklerinin altını çizdiğini aktardı.

Cumhurbaşkanı Avn'ın ise söz konusu ziyaretten birkaç gün sonra Osmanlı'yla ilgili gerçeklerle bağdaşmayan ifadeler kullandığını esefle karşıladıklarını dile getiren Tadmori, ayrıca dün Türk Büyükelçiği'ni hedef alan provokatif eyleme ilişkin suçlular hakkında resmi makamlardan gerekli adımların atılmasını beklediklerini söyledi.

Lübnan Cumhurbaşkanı'nın Osmanlı ithamına ülkesinde tepki

"OSMANLI SONRASI BÖLGEDE HRİSTİYANLAR, ZULÜM NEDENİYLE AZALDI"

Göstericilerden Ahmed Bakiş ise Osmanlı döneminde bölgedeki Hristiyanların sayılarının daha çok olduğunu ve kendilerine adilce davranıldığını, ancak Osmanlı'dan sonra başlayan zulümler sonucu sayılarının azaldığını ifade etti.

Lübnanlılar olarak kardeş Türkiye'nin ülkelerine sağladığı destekleri çok iyi bildiklerini dile getiren Bakiş, Türkiye-Lübnan halklarının iki devlette yaşayan kardeş halklar olduğunu ve bir Müslüman olarak Osmanlı Devleti ile gurur duyduklarını belirtti.

Lübnan Cumhurbaşkanı'nın Osmanlı ithamına ülkesinde tepki

Başkent Beyrut'un merkezindeki Büyük Ömer Camisi, Muhammed Emin Camisi ve ülkedeki diğer birçok camide okunan hutbelerde, Osmanlı İmparatorluğu'na yönelik açıklamaların gerçeği yansıtmadığına vurgu yapıldı.

Ülkedeki okullarda okutulan tarih kitaplarındaki Osmanlı Devleti ile ilgili bilgilerin ise oryantalistler tarafından çarpıtılarak aktarılan bilgilerden ibaret olduğu vurgulandı.

Lübnan Cumhurbaşkanı'nın Osmanlı ithamına ülkesinde tepki

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir