Petrol
108.82
-0.27%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
481.592
1.54%
17ºC
İstanbul
Çok bulutlu 17 C

  Bozdağ: Cumhurbaşkanı'nın olmadığı yerde biz olmayız

  Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, adli yıl açılışına katılmayacağını söyledi.
  • 28.08.2014 - 09:35
  Bozdağ: Cumhurbaşkanı'nın olmadığı yerde biz olmayız

  Bozdağ: Cumhurbaşkanı nın olmadığı yerde biz olmayız #1

  A Haber’e konuşan Bekir Bozdağ, Yargıtay Başkanlar Kurulu’nun Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nu adli yıl açılışına davet etmesini değerlendirdi.

  "YARGITAY, CUMHURBAŞKANI YERİNE FEYZİOĞLU'NU TERCİH ETMİŞTİR"

  Toplantıya, seçilmiş Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra hükümetin de katılmayacağını belirten Bozdağ, "Yargıtay, Cumhurbaşkanı yerine Barolar Birliği Başkanı’nı tercih etmiştir" dedi.

  "CİDDİ BİR NEZAKETSİZLİK GÖRÜYORUM"

  Bakan Bozdağ, şunları söyledi;

  "Yargıtay Başkanı istişare etti kendi karar vermedi, Başkanlar Kurulu’nun kararına uydu. Ben bu yapılanı doğru görmüyorum, Yargıtay Başkanı Türkiye’nin Cumhurbaşkanı ile Barolar Birliği Başkanı’nı değiştirmiştir. Cumhurbaşkanı yerine Barolar Birliği Başkanı’nı tercih etmiştir. Ben bunu ciddi bir nezaketsizlik olarak görüyorum. Böyle bir açıklama yaptıktan sonra, devletin başı olan Cumhurbaşkanı, bütün devlet organlarının birliğini beraberliğini temsil ediyor. Böylesi bir tavır ortaya konmuş. Bu tavır yeni de değil.

  YARGITAY'IN KENDİ ALDIĞI BİR KARAR, BİR TEAMÜLÜ VAR

  Esasında Danıştay’daki olaydan sonra bunun değerlendirilmesi lazım. Yargıtay’ı buna zorlayan bir düzenleme yok, bu tamamen Yargıtay’ın kendi aldığı bir karar, bir teamülü var. Bu teamülü nasıl koyduysa öyle de değiştirebilir ama benim gördüğüm kadarıyla Yargıtay Başkanlar Kurulu bunu değiştirme yoluna gitmemiştir. Cumhurbaşkanı yerine Barolar Birliği Başkanı’nı tercih etmiştir. Hayırlı olsun diyoruz.

  CUMHURBAŞKANI'NIN OLMADIĞI BİR YERDE BİZ OLMAYIZ

  Türkiye bugüne kadar Yargıtay tarafından böyle bir duruma düşürülmemiştir. Cumhurbaşkanımızın olmadığı bir yerde Başbakanımızın, Adalet Bakanı’nın olacağını tahmin etmiyorum. Cumhurbaşkanı’nın olmadığı bir yerde biz de olmayız"


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir